A biocid termékek átmeneti engedélyeztetése több kihívást is tartogathat a gyártóknak, forgalmazóknak. Ebben a cikkben igyekszünk felvázolni a leglényegesebb tudnivalókat, hogy könnyebben eligazodhasson az eljárás lépéseit illetően.
Mivel hatalmas a felelősség a környezetünk védelme szempontjából, nem lehet félvállról venni az efféle kötelezettségeket, amelyek nem megfelelő módon történő teljesítése komoly következményekkel járhat az adott vállalkozásra nézve is. Amennyiben szakértői támogatásra lenne szüksége, az InnovaTox Kémiai Biztonsági Tanácsadó Cég segít a biocid engedélyeztetés folyamatában, legyen szó akár átmeneti időszak szerinti, akár BPR szerinti engedélyeztetési eljárásról.
Milyen termékekre vonatkozik a rendelet?
Az Európai Uniós BPR (528/2012/EU rendelet) szabályozza a biocid termékek forgalmazását és alkalmazását, célzottan azoknak a termékeknek a használatát, amelyek a káros mikroorganizmusokkal szemben nyújtanak védelmet.
Az ezekben található hatóanyagok biztosítják a termékek hatékonyságát, és csak engedélyezett formában kerülhetnek piacra. A BPR rendelet célja továbbá a piac egységesítése, amely a termékek szabad áramlását és az engedélyeztetési folyamat egyszerűsítését egyaránt szolgálja.
Az átmeneti időszakról dióhéjban
Az idei évben módosult az átmeneti időszak végét jelentő dátum, ezért még egészen 2030 végéig az úgynevezett átmeneti időszak zajlik, amelynek célja, hogy ezidő alatt az európai hatóságok elvégezzék az összes biocid hatóanyag értékelését. Az átmeneti időszakban a még nem értékelt hatóanyagok esetében a tagállamok önállóan, saját nemzeti szabályozásuk szerint engedélyezik ezen termékek forgalomba hozatalát.
Ez az eljárás azokra a termékekre vonatkozik tehát, amelyek legalább egy olyan hatóanyagot tartalmaznak, amely még nem kapott végleges jóváhagyást.
Hogyan csoportosítjuk a biocid termékeket?
Négy fő kategóriába sorolhatjuk:
- fertőtlenítőszerek,
- tartósítószerek,
- kártevőirtók,
- egyéb biocid termékek, amelyek további alcsoportra bonthatók.
Például a fertőtlenítőszerek közé tartoznak a humán egészségügyben használatos szerek, az algásodás elleni készítmények, valamint az állat-egészségügyben és az élelmiszerek, takarmányok közelében alkalmazott termékek is. Az ivóvíz fertőtlenítésére használt termékek egy külön alcsoportot alkotnak.
Mi az eljárás menete?
AZ engedélyeztetési eljáráshoz szükséges a terméktípusnak megfelelő szakvélemény beszerzése is, amit az NNGYK, az OGYÉI vagy a NÉBIH bocsáthat ki a termék jellegétől függően. A kérelem benyújtható az ügyfélkapun keresztül, maga az eljárás díjköteles, valamint a szakvélemény beszerzéséért is fizetni kell.
Bízunk benne, hogy a cikkben összefoglaltak adnak egyfajta iránymutatást, és ezáltal könnyebbé válik a jogszabályi megfelelőség.