Hazánkban számos gyönyörű barlang található. A földalatti világ csodái sokakat vonzanak. A magyarországi barlangokban a túrázók, a kalandorok és a gyógyulni vágyók is megtalálják amit keresnek.
Aggteleki cseppkőbarlang
Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjait az UNESCO Világörökség Bizottsága 1995. december 6-án berlini ülésén a Világörökség részévé nyilvánította.
A Nemzeti Park két barlangja is világrekorder: a Szlovákiába is átnyúló, zömmel Magyarország területén elhelyezkedő, 25 kilométeres kiterjedésű Baradla–Domica-barlangrendszer a mérsékelt égöv leghosszabb aktív patakos barlangja, az 503 méteres tengerszint feletti magasságban elhelyezkedő Szilicei-jégbarlang pedig a világ legalacsonyabban fekvő jégbarlangja. A Meteor-barlangban található Magyarország egyik legnagyobb földalatti terme, a Titánok csarnoka, mely nevét a közepén található hatalmas méretű cseppkövekről kapta.
Barlangfürdő, Miskolctapolca
A miskolctapolcai Barlangfürdő egy Európában egyedülálló, meleg források felett emelkedő barlangban kialakított fürdőhely. A 30°C-os víz és a barlang klímája gyógyhatású, főként ízületi betegségek esetén, de sótartalma alacsonyabb, mint a gyógyvizeké, nem éri el az 1000 milligramm/litert sem, így korlátlan ideig lehet benne fürödni. Mivel a fürdő jelentős része zárt és a víz meleg, egész évben látogatható.
Szemlő-hegyi-barlang, Budapest
A Szemlő-hegyi-barlang (vagy Szemlőhegyi-barlang, Zöldmáli cseppkőbarlang, Egyetemiek barlangja, Kadić-barlang, Rothermere-barlang, Kadić Ottokár-aragonitbarlang) Budapest egyik idegenforgalmi célokra kiépített, látogatható barlangja.
A barlang klímája rendkívül alkalmas légzőszervi betegségek, főleg bronchitises (hörghurutos) és asztmás megbetegedések gyógyítására. A gyógyítás lényegében azon alapszik, hogy a barlangban rendkívül magas a relatív nedvességtartalom, igen tiszta, pormentes a levegő. Tisztasága a magaslati üdülőhelyek levegőjének a tisztaságával vetekszik. A relatív páratartalom közel 100%, ami igen előnyös, a levegő portartalma pedig töredéke a külszíninek.
Csodabogyós-barlang, Balatonederics
A Csodabogyós-barlang Balatonederics közelében, a Keszthelyi-hegység délkeleti részén nyílik, közvetlenül a fennsíkperem alatt az erdős hegyoldalban 393 méteres tengerszint feletti magasságban található. A barlang 1992 óta fokozottan védett. Magyarország tizenkettedik, a Dunántúl nyolcadik leghosszabb barlangja.
Méreteiből, látványos formakincséből és viszonylag könnyen járható jellegéből adódóan kiválóan alkalmas a „tanbarlang” szerepre, azaz a barlangjárás, barlangkutatás technikájának, gyakorlatának elsajátítására, valamint a tektonikus folyamatok és a különböző képződmények bemutatására.
Abaligeti-barlang
Abaligeti-barlang a Mecsek leghosszabb patakos barlangja. A barlang és egy hektáros felszíni területe 1982 óta fokozottan védett természeti érték. Mára jól kiépített járat várja a látogatókat, számuk évi 80 ezerre tehető. Egészségügyi felhasználása is van, a légúti betegségben szenvedők gyógyító helye több évtized óta. 2000-ben gyógy-barlanggá nyilvánították.
Tapolcai-tavasbarlang
Az ország egyetlen barlangja, amelyet csónakkal járhatnak be a látogatók. 1903-ban kútásás közben fedezeték fel, amelynek a 13,7 millió éves kőzetébe a feltörő melegvíz alakított ki járatokat. A Tapolcai-tavasbarlang csónakázási szempontból egyedülálló, hiszen Közép-Európa-szerte páratlan, hogy egy barlangrendszert a vízen evezve tekinthessünk meg. A mintegy 300 méternyi, járható szakaszon gyönyörű kőképződményekben is gyönyörködhetünk, és nem is fázunk, hiszen 20 fok körüli a barlang hőmérséklete.