A modern kor fegyvere a kórokozókkal szemben

Az elmúlt időszakban a fertőtlenítés fontossága egyre nagyobb figyelmet kapott és talán nem túlzás azt állítani, hogy a mindennapok részévé vált. Az általános tisztítószerek mellett a legtöbb higiéniai vállalkozás piacra dobta a légfertőtlenítő aerosolokat, és tisztítókendőket, azonban az egyik legerősebb fertőtlenítőszerről; az ózongenerátorról, kevesen szereztek tudomást.

Az ózongenerátorok által előállított ózon gáz kiemelkedően jó oxidáló képessége révén a levegőben terjedő vírusok és baktériumok 99%-át képes maradéktalanul elpusztítani. A közhiedelemmel ellentétben a készülék használata néhány óvintézkedés betartása mellett teljesen biztonságos, mindössze néhány gombnyomással tiszta, kórokozóktól mentes környezetet varázsolhatunk az otthonunkba. A készülékeket gyárakban, orvosi rendelőkben, és vendéglátóipari egységekben is egyre többen használják, hiszen fertőtlenítő hatása mellett további pozitív hatásokkal is rendelkeznek, például segítenek megelőzni a penész-spórák szaporodását, vagy megszüntetik a kellemetlen szagokat. Nem csak időt és energiát takaríthatunk meg ha a megszokott vegyszerekről ózongenerátorra váltunk, de pár alkalom után anyagilag is megtérül a befektetés.

Ózongenerátor az igényekre szabva

A piacon számtalan készülék közül válogathatunk, de fontos, hogy az igényeinkhez legjobban illő ózongenerátort válasszuk, hogy a lehető legrövidebb időn belül, a legjobb eredményt érjük el vele. A gyártók által megadott legfontosabb érték a milligrammban meghatározott óránkénti ózonkibocsátás mértéke. Kisebb helyiségekbe, például autók, szobák csírátlanítására az 5000 mg/óra teljesítményű ózongenerátorok jól megfelelnek, míg az ipari felhasználására szánt ózongenerátor esetében az ideális hatásfok 15000 mg/óra körül lenne. Az ózongenerátor mérete is befolyásolja annak hatékonyságát. Miután ellenőriztük, hogy milyen teljesítménnyel bír egy készülék, azt is érdemes átgondolni, hogy mekkora területű helyiségben szeretnénk fertőtlenítést végezni. Más modellre lesz szükség egy kisebb lakáshoz, mint egy irodához, vagy egy raktárhoz. A paraméterek áttekintésénél érdemes a ventilátor hatásfokára is ügyelni, hiszen az felel az előállított ózon megfelelő cirkuláltatásáért. Általában a nagyobb teljesítményű ózongenerátorok már rendelkeznek olyan kényelmi funkciókkal is, mint digitális kijelző, késleltetett indítás, és időzítő.

Ózonos fertőtlenítés – mikor hatásos?

Az ózongenerátorral hatástöbbszöröző eredményt érhetünk el; hatékony (a mikroorganizmusok 99%-át elpusztítja), gyors és megfelelő végrehajtás esetén teljesen biztonságos fertőtlenítési eljárást tesz lehetővé. Mivel az ózon az egyik legerősebb oxidáló és fertőtlenítő anyag, nagy hatékonysággal pusztítja el a kórokozókat, különböző élősködőket és szagmolekulákat. Erősebben és gyorsabban hat a háztartásban már jól ismert klórtól, ráadásul gáz halmazállapotának köszönhetően a legeldugottabb helyekre is eljut, és vegyszermentesen fertőtlenít. Egy adott helyiség fertőtlenítéséhez szükséges időt annak mérete, és az ózongenerátor teljesítménye alapján számítjuk ki, de a gyártók a használati útmutatóban általában meghatározzák az optimális használat részleteit. A teljes fertőtlenítési eljárás mindössze néhány órát vesz igénybe, a kezelési idő lejártát követően azonban legalább még 30 percet kell várni (ez idő alatt az ózon ártalmatlan oxigénné bomlik), mielőtt visszatérünk az adott helyiségbe. A teljes biztonság érdekében mindig szellőztessünk ki. Már az első kezelést követően is lehet érzékelni az ózongenerátor által nyújtott változást, azonban a tartós eredmény elérése érdekében több kezelésre is szükség lehet.

További érdekes cikkek olvashat az ózongenerátorok felhasználásáról az ozongeneratorshop.hu szaklapon.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!