Dr. Patrick Fissler et al. 2018-ban megjelent tanulmánya azt mutatta ki, hogy a puzzle többféle vizuális térbeli kognitív képességet képes megerősíteni, és – nem feltétlenül okozati – védőfaktor a téri kognitív öregedéssel szemben.
A kutatás kiemelte, hogy az eredmény csak akkor érvényesül, ha hosszú távon kirakóztak a kísérletben szereplő alanyok. Tehát rövid távon nem feltétlenül lehet kimutatni releváns javulást a térbeli kognitív képességet illetően.
A puzzle két olyan aktív összetevőt biztosíthat, amelyek javíthatják a kogníciót
- A kirakózás folyamat-specifikus kognitív igényei hozzájárulhatnak a megnövekedett agyi tartalékhoz.
- A kirakózás révén megelőzhetőek a krónikus stresszállapotok, amelyek hosszú távon negatív hatással lehetnek a kognitív öregedésre és a demenciára.
A puzzle többféle kognitív képességet igényelhet:
- Vizuális észlelést – tárgyak, minták felismerése és a vonalak tájolása.
- Konstrukciós gyakorlatot – vizuális és motoros információk integrálása a darabok összeállításához.
- Mentális forgatást – a puzzle darab mentálisan forgatható tájolása, hogy az alany más darabokhoz illessze őket.
- Kognitív sebességet és vizuális pásztázást – puzzle darabok válogatása.
- Kognitív rugalmasságot – figyelem váltása a különböző stratégiák, a különböző puzzle darabok között.
- Perceptuális érvelést – különböző észlelési információk integrálása a puzzle megfejtési stratégiák és tervek kidolgozásához.
- Munka- és epizodikus memóriát – a térbeli elhelyezkedés és a puzzle darabjainak vizuális mintái/képei közötti kapcsolat megőrzése a munkamemóriában, hosszú távú memóriában.
Sajnos még nem olyan sok tanulmány jelent meg a puzzle-lel kapcsolatban, viszont szerencsére egyre több kutatót érdekel az, hogy milyen eszközökkel lehet javítani a kognitív képességeken, pláne időskorban.
Jó lenne, ha annyira egyszerű lenne a képlet, hogy csak kirakóznia kellene minden 50 feletti embernek, de sajnos a tudomány és az emberi test nem ennyire egyszerű. Viszont azt megtudtuk, hogy a puzzle nem árt, sőt, inkább megvédhet minket valamennyire a kognitív öregedés ellen.