A rét is életközösség, akárcsak az erdő, csupán más növények lakják. A rétek élővilága több fényhez jut, azonban a szél erősebben fúj, a növények nem nőnek olyan magasra, mint az erdők fái. Természetes rétek mint a nyirkos rétek, sós rétek, száraz gyepek vagy havasi kaszálók már csak kevés helyen maradtak fenn eredeti állapotukban. A mesterséges és természetes rétek közös vonása, hogy csak gyéren, szétszórtan álló fák és cserjék találhatók rajtuk; uralkodó növényei a füvek és más lágyszárúak.
A rétek nagyon sok élőlénynek adnak otthont, a fűfélék mellett rengeteg rovar, hüllő, béka, madár és emlős él itt. A nyári rétek el sem képzelhetők a tücskök ciripelése, a pillangók és katicabogarak röpködése nélkül. A rétek fontosak az ember számára is, főleg az állattenyésztésben. Helyenként legelőként hasznosítják, néhol kaszálóként.
A réteknek is vannak szintjei. Itt azonban nem a fáké a főszerep, hanem a fűféléké. Néhány növény egészen magasra nő, néha embermagasságúra. Ezek a szálfüvek. A többi inkább a talaj közelében marad. Itt élnek az aljfüvek. Emellett még a talajszint is megtalálható, ahonnan ezek a növények táplálkoznak.
Most a rétek aprócska élőlényeit csodálhatjuk meg Vadim Trunov lélegzetelállító fotóin keresztül.
Minden réten miniatűr ökoszisztéma működik: egy saját kis világ tele hernyókkal, pókokkal és hüllőkkel.
Ha érdekel a rétek élővilága, akkor nézd a Viasat Nature Európa Bolygó című műsorát vasárnap 17.20-kor, mert a lebilincselő képsoroknak és a rengeteg új információnak köszönhetően hihetetlen közelségbe hozza ezeket a csodálatos állatokat.