Mindenhol csak a videójátékok negatívumairól lehet olvasni. Már sok mindent ráfogtak: káros az agyra, késlelteti a gyereket a fejlődésben, gyilkolásra buzdít, felesleges időtöltés és még sokáig lehetne sorolni… De most inkább nézzük meg a pozitív hatásait!
A videójátékokról elsősorban a szórakozás jut eszünkbe, pedig sok olyan játék van, amelyeket kifejezetten készségfejlesztésre hoztak létre, vagy erre is használhatóak, méghozzá játékos formában. Tehát játszva tanulhatunk, fejlődhetünk. Ezért sem kell egyből elítélni a videójátékokat. A primestars számítástechnika aloldalán mindent megtalálunk a kikapcsolódáshoz!
A kreativitás fejlesztése
Talán ez az egyik legfontosabb pozitív aspektusa a játékoknak. A játékosok saját virtuális világot építhetnek fel, karaktereket tervezhetnek és történeteket alkothatnak. Manapság egyre nagyobb teret adnak a játékok a kreativitásunk fejlesztésére, egyre jobban testreszabhatjuk a karaktereket, formálhatjuk a játék világát, egyedivé tudjuk így tenni azt. Ehhez pedig kreativitás kell, ami a hétköznapokban is nagyon hasznos.
A problémamegoldó képesség fejlesztése
A játékosok különböző nehézségekbe, problémákba, kihívásokba ütköznek a játék folyamán, amiket meg kell oldaniuk. Ehhez stratégiaalkotásra és minél gyorsabb döntéshozatalra van szükségük. Ezzel fejlesztik a taktikai készségüket, az analitikus és logikai gondolkodásukat. A játékok egyre élethűbbek, így a játék közben elsajátított készségek is könnyebben átültethetőek a való életbe.
A szórakozás
Ez mindenki által köztudott, de azért erről az oldaláról se felejtkezzünk el. Néha jólesik egy kicsit elmenekülni a valóságtól, kicsit kikapcsolódni egy másik világban. Ez a problémákat nem oldja meg, de egy rövid időre feledteti azokat.
Képzeld el, hogy egész héten semmilyen sikerélményed nem volt, és elmerülsz egy teljesen más világban, ahol eredményes lehetsz! Ez azért nem olyan nagy bűn (itt most direkt nem említettük a függőséget, ha már ilyen pozitív a cikk hangvétele).
Milyen típusú játékok vannak?
- Akció
- Ügyességi
- Kaland
- Szerepjátékok
- Stratégiai játékok
- Logikai („Puzzle”)
- Szimulátor
- Sport
- Lexikális tudás alapú
- Szerencsejáték
Láthatjuk, hogy mennyire szerteágazó a videójátékok világa. Rajtunk múlik, hogy milyen jellegű módban szeretnénk játszani, hatalmas a választék. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy milyen konzolunk van (amelyen futtatható az adott játék):
- Nintendo Switch
- Playstation
- Xbox Series X
Ebből kifolyólag hatalmas a kínálat is. Megannyi helyen (leginkább webáruházakban) tudunk hozzájutni ezekhez az eszközökhöz. Egy ilyen bolt a primestars is, ahol konzolok alapján szétválogatva tudunk szemezgetni a legújabb, legmenőbb termékek között.
Most picit betekintést nyerhettünk a videójátékok kusza, szerteágazó világába. Tehát ne ítélkezzünk felettük, lehet őket jóra és rosszra is használni. Azt javasoljuk, hogy mindenki próbáljon ki párat, hogy rálátása legyen erre a világra és utána alakítsa ki a saját véleményét.