A világ érintetlen tájainak egy tizede tűnt el két évtized alatt egy új kutatás szerint – tudósított a BBC News. A World Conservation Society (WCS) nemzetközi környezetvédelmi szervezet térképei “ijesztő veszteségekről” árulkodnak, elsősorban Dél-Amerikában és Afrikában.
Fotó: Wikipedia/
A Föld szárazföldi felszínének nagyjából 20 százalékát tartják érintetlen vadonként számon. Olyan területeket értenek alatta, amelyeken se nagy lakóépületek, se ipari létesítmények nincsenek.
A területek nagy része Észak-Amerikában, Észak-Ázsiában, Észak-Afrikában és Ausztráliában található. Bennszülött törzseknek, valamint veszélyeztetett növényeknek és állatoknak ad otthont a legtöbbjük – írták a tudósok a Current Biology című tudományos lapban megjelent tanulmányban.
Fotó: Wikipedia/dmitrimarkine.com
A vadon védelmét “teljesen figyelmen kívül hagyja a környezetvédelmi politika” – mondta James Watson, a Queenslandi Egyetem tudósa, aki szerint mindössze egy-két évtized maradt, amíg a folyamat még visszafordítható. A kutatók eredményeiket a Föld vadonjainak jelenlegi és az 1990-es években készített térképének összevetésére alapozták. Az összehasonlításból az derült ki, hogy idő közben mintegy 3,3 millió négyzetkilométer tűnt el, a vadon majdnem 10 százaléka.
“Európa már jóval a kilencvenes évek előtt elveszítette érintetlen vadonjai legnagyobb részét. A veszteség fő oka a földterület fenntarthatatlan művelése” – fűzte hozzá a BBC kérdésére Toos van Noordwijk, az európai Earthwatch Institute tudományos igazgatója.
Fotó: Wikipedia/Ken Thomas