A világ legnagyobb dinoszaurusza mellett még a T. rex is törpének tűnik

A Patagotitan nevet kapta a világ legnagyobb dinoszaurusza, mely mintegy 76 tonnát nyomott, hossza 37 méter, magassága majdnem 6 méter lehetett – olvasható a fajt leíró friss tanulmányban. A korábban legnagyobbnak vélt dinoszaurusz az Argentinosaurus volt. A Patagotitan mayorum körülbelül 100 millió évvel ezelőtt élt a mai Argentína déli részén, Patagóniában – írta az argentin Egidio Feruglio paleontológiai múzeum munkatársa, José Carballido vezette kutatócsoport az amerikai tudományos akadémia lapjának (PNAS) friss számában. Az őshüllő a nevét arról a területről kapta, ahol 2013-ban egy földműves a gigászi lény csontmaradványaira bukkant.

Fotó: Paleontológico Egidio Feruglio
Fotó: Dr. Alejandro Otero, Paleontológico Egidio Feruglio

A New York-i Természettudományi Múzeum 2016 januárjában a világ legnagyobb rekonstruált dinoszaurusz-csontvázaként ünnepelte a leletek alapján készült öntvényt, melynek modellje akkor még nem kapott rendszertani nevet. Az gipszcsontváz akkora, hogy a feje kilóg a New York-i múzeum előcsarnokába. A legendás T. rex és a többi ősi ragadozó törpének néz ki mellette a tudósok szerint, akik a friss tanulmányban elvégezték a faj tudományos leírását és nevet is adtak neki.

Fotó: American Museum of Natural History
Fotó: J. Farfaglia

“Egyáltalán nem gondolom, hogy ezek a dínók félelmetesek voltak, valószínűleg gigantikus, lassan mozgó állatokról beszélünk” – vélte Diego Pol, a tanulmány egyik szerzője. A nagy kérdés a tudósok szerint az, hogy nőhetett ekkorára egy őshüllő. Valószínűnek tartják, hogy a virágos növények korabeli gyors, robbanásszerű elterjedésével függött össze, ami az erdők növényzetével együtt a dínók “korlátlan fogyasztást kínáló büféje” volt.

Fotó: Museum of Paleontology Egidio Feruglio

Seeker, PNAS, MTI


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!