Földünknek az újszülöttekre legveszélyesebb régiója a szubszaharai Afrika. A csecsemőhalandóság vezető okai között szerepel a koraszülés, a kis súllyal születettek aránya, az anya rossz egészségi állapota, alultápláltsága, alacsony termete és túl fiatal kora, ami szintén növeli az újszülött-halálozás kockázatát. Ahol a gyermekek száma gyorsabban növekszik, mint azok a lehetőségek, amelyek biztosítják a felnövekvő generáció számára a szükséges iskolákat, egészségügyi intézményeket, vagy akár csak az élelmiszer-ellátást, illetve a fiataloknak a munkahelyet, ott egy egész ország helyzete romlik meg.
Tény, hogy az évek előrehaladtával javulnak a gyermekek életkörülményei. A malária gyógyszere és a kanyaró, tetanusz vagy a pneumococcus elleni védőoltás, ami a bakteriális tüdőgyulladás kórokozója, életmentőnek bizonyultak. A mosdóhigiéniai termékek és a tiszta ivóvíz segítségével csökkennek a hasmenéses megbetegedések, melyek még manapság is a gyermekhalálozás 14 százalékát idézik elő. Ennek ellenére Afrika több országában, köztük Csádban is, minden hetedik gyermek meghal az ötödik születésnapja előtt. 2001-ben 4,5 millió gyermek nem érte meg az ötéves kort – ez az egész világon hasonló korban elhunyt gyermekeknek körülbelül a fele.
A legtöbb gyermekhalál elkerülhető lenne, ha rendelkezésre állna tiszta ivóvíz, szúnyoghálók, védőoltások és gyógyszerek. Gyakran a megfelelő táplálkozás sem megoldható: a világon meghalt gyermekek mintegy egyharmada azért betegszik meg, mert szervezetük a hiánytáplálkozás következtében legyengült. Az újszülöttek szakszerű ellátásának hiányát mutatja, hogy a halálesetek 41 százalékát születés utáni komplikációk okozzák.