Ajándékozási szokások a nagyvilágból: hogyan ajándékozunk?

Az ajándékozás szokása szinte egyidős az emberiséggel, és számos kultúrában gyökerezik. Már az őskorban is ismerték az ajándékozást, ami gyakran egyfajta köszönetnyilvánítás vagy tiszteletadás volt. Az emberek akkoriban sokszor tárgyi eszközökkel, élelemmel vagy vadászati trófeákkal lepték meg egymást, hogy kifejezzék az összetartozást és megerősítsék közösségi kapcsolataikat. Ahogy az emberi társadalmak fejlődtek, az ajándékozás is új jelentést nyert: ma már nem csupán a hálát, hanem a szeretetet, az elismerést és az odafigyelést is közvetíti.

Forrás: canva.com

Barátságtól üzleti kapcsolatokig

A mai világban már a vállalatok is felfedezték az ajándékozás lehetőségét, hogy ezzel is kapcsolatot teremtsenek ügyfeleikkel, partnereikkel. A logózott reklámajándék különösen népszerű marketingeszközzé vált, amelynek célja, hogy a cég üzenetét kézzelfogható formában juttassa el a fogyasztókhoz. Érdekes módon már egy-egy kisebb egyedi reklámajándék is hatással lehet az ügyfelek céghez való viszonyulására.

De miért ajándékozunk?

Az ajándékozás az emberi kapcsolatok egyik legszebb megnyilvánulása, amely kifejezi az odafigyelést és a gondoskodást. Az ajándékozás kultúrája ma már a világ minden táján különféle szokásokat és rituálékat ötvöz. A karácsonyi, születésnapi vagy éppen esküvői ajándékok mind arra szolgálnak, hogy megünnepeljük egymást és kifejezzük jókívánságainkat.

Érdekességek az ajándékozás világából

Sok helyen azonban az ajándékozásnak mélyebb jelentése van, például a Távol-Keleten gyakran egy-egy ajándék szimbolikus jelentéssel bír: a vörös színű ajándék a szerencsét, a fehér pedig a tisztaságot jelképezi. Ezek a szimbolikák is mutatják, mennyire sokoldalú és mély jelentéssel bír az ajándékozás. Nézzük, milyen szokások voltak az ókori Egyiptomban, vagy éppen mire érdemes figyelni Japánban:

Ajándékozás a régi Egyiptomban

Az ókori egyiptomiak híresek voltak arról, hogy gazdag ajándékokkal látták el az uralkodóikat. Gyakran adtak arany ékszereket, különleges drágaköveket és művészien díszített tárgyakat. Az ajándékok a hatalom és a jólét kifejezőeszközei voltak, de vallási szerepük is volt: a templomoknak és az isteneknek szánt ajándékokkal is tiszteletet tettek.

A japán ajándékozási etikett

Japánban az ajándékozásnak kifinomult etikettje van. Fontos, hogy két kézzel adják át az ajándékot, és a csomagolás szinte ugyanolyan jelentőséggel bír, mint maga az ajándék. A japánok számára a csomagolás egyfajta tiszteletadás, és sokszor a becsomagolt ajándékot szinte “titkos” üzenetként kezelik, amely csak a megajándékozottnak szól.

Zárszóként mi mást is mondhatnánk, mint hogy ajándékot adni és kapni is jó. Egy jól kiválasztott ajándék képes pozitív érzéseket ébreszteni, megerősíteni a kapcsolatokat, és hosszú távon meghatározó hatással lehet mind az emberi kapcsolatokra, mind az üzleti együttműködésekre.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!