Átlagjövedelmek a világon

Világszerte a legmagasabb jövedelmet Monacóban keresték 2021-ben. A legkisebb egy főre jutó nemzeti jövedelem Afganisztánban van. A 68 országra kiterjedő összehasonlításban az USA 70 430 USD átlag jövedelemmel a hetedik.

Az átlagjövedelmet a bruttó nemzeti jövedelem és a népesség alapján számoltják ki. Ha az összes éves jövedelmet és nyereséget elosztjuk az ország lakosságának számával, akkor megkapjuk az egy főre jutó átlagjövedelmet. Ebbe az összegbe beletartozik minden fizetés és bér, de a befektetésekből vagy tőkenyereségből származó egyéb, meg nem szerzett jövedelem is.

Az USA-ban az egy teljes munkaidős alkalmazottra jutó átlagos bruttó éves bér 2021-ben 74 738 dollár volt, ami körülbelül 6 228 dollár/hó. Forintban – az aktuális dollár árfolyam alapján – ez havi átlag 2 459 456 forint.

A hivatalos adatokat több szervezet, például a Világbank, a Nemzetközi Valutaalap vagy az OECD rendszeresen közzéteszi. Sajnos nincsenek szabványosított eljárások az infláció, a valutaingadozások vagy a reálvásárlóerő kiigazítására. Ezért minden intézménynek saját rangsora van, és eltérő eredményekkel.

A fenti listát ezért az Atlas-módszer szerint a bruttó nemzeti jövedelem (korábbi nevén “bruttó nemzeti termék”) és az ország lakosságának hányadosából számították ki. Mindkét adathoz a legutóbbi hivatalos számokat vesszük alapul, amelyek általában az előző évi adatok. Az országok túlnyomó többségénél a fenti táblázat a 2021-es év adatain alapul. Néhány országban azonban ezeket a kiindulási számokat nem gyűjtik vagy teszik közzé rendszeresen, és lehetnek régebbi vagy a fent említett intézmények hivatalos becslései.

A táblázat alsó vége egyértelműen mutatja, hogy az olyan országok, mint az USA vagy Ausztrália elég jól állnak. A feltűnően alacsony jövedelemmel rendelkező országok szinte mindegyike egyben fejlődő ország is, instabil politikai és gazdasági körülményekkel. A számok tartalmilag teljesen helytállóak, de csak azt tükrözik, amit a hivatalos oldal ténylegesen rögzít. Aki nem regisztrálja a szakmáját, vagy illegálisan dolgozik, azt sok országban soha nem találják meg, és nem is vonják felelősségre. Az illegális szolgáltatások és eladások sem szerepelnek a kormányzati statisztikákban. Ez pedig csökkenti a bruttó nemzeti jövedelmet. Az ilyen számokat mindig óvatosan kell kezelni.

A fizetést vagy bért egy munkásnak vagy alkalmazottnak fizetik ki a munkaviszonyban végzett munkájáért. Egy önálló vállalkozónak tehát sem bére, sem fizetése nincs, de mégis van jövedelme. A munkásoknak vagy alkalmazottaknak is lehet a fizetésükön felül további jövedelmük. Ez magában foglalhatja a tőkenyereségből (beleértve az értékpapírokat vagy a kamatokat) vagy a bérbeadásból származó jövedelmet.

Egy személy jövedelme tehát az összes jövedelmének összege. Ez első pillantásra kissé pontatlannak tűnhet egy országos összehasonlításban, hiszen a vállalatok is jövedelmet termelnek. Függetlenül attól, hogy ez egy kis szabóság a sarkon vagy egy tőzsdén jegyzett vállalkozás, ez a cég is ismét magánszemélyek tulajdonában van. Ezért a tulajdonosok jövedelme ugyanolyan mértékben nő, mint a cégük jövedelme.

A jövedelem mindig a belföldi lakosságra jut. Ezek azok az emberek, akik túlnyomórészt az adott országban élnek. Nem feltétlenül kell azonos állampolgársággal rendelkezniük, elegendő a szokásos tartózkodási hely. A bruttó nemzeti jövedelembe beleszámítanak azok a jövedelmek is, amelyeket ezek a lakosok egy másik országban szereztek. Ha egy mexikói munkavállaló napközben az USA-ban keresi a pénzét, de Mexikóban él, akkor a jövedelme Mexikónak számít. Ha ténylegesen az USA-ban él évente legalább 6 hónapig, akkor az USA-n belül adóügyi illetőségűvé válik, és jövedelme ott számít.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!