Az “ausztrál Jurassic Parkban” fedezték fel a valaha talált legnagyobb lábnyomokat

Ausztrál Jurassic Parkra” bukkantak Nyugat-Ausztrália partvidékén: legalább 21 különböző dinoszauruszfaj lábnyomát fedezték fel a mintegy 140 millió éves kőzetekben. Steve Salisbury paleontológus világszerte egyedülálló felfedezésnek nevezte a nyomokat, amelyek csupán apály idején láthatóak. A lábnyomok között megtalálták az egyetlen bizonyítékokat arra is, hogy egykor sztegoszauruszok is éltek Ausztráliában, illetve a valaha talált legnagyobb lábnyomokat is felfedezték – egyes nyomok több mint 1,5 méteresek.

dinok-5Forrás: Damian Kelly/ The University of Queensland

dinok-2Forrás: Steve Salisbury The University of Queensland

Kis híján azonban örökre elvesztek a Dampier-félsziget partjainál lévő felbecsülhetetlen értékű nyomok: Nyugat-Ausztrália kormánya ugyanis a területet 2008-ban kijelölte egy óriási folyékonygáz-feldolgozó telep számára. A régióban élő őslakosok azonban felvették a kapcsolatot Salisburyvel és csapatával, és felhívták figyelmüket a nyomokra, melyekről az őslakosok már régóta tudtak. A szakértők 2011 és 2016 között több mint 400 órát töltöttek kutatással és a nyomok dokumentálásával Walmadany régióban, eredményeiket pedig nemrég mutatták be a Memoir of the Society of Vertebrate Paleontology című szaklapban.

dinok-3Forrás: The University of Queensland

A területen több ezer dinoszaurusz-lábnyom van, amelyek közül 150-et lehet teljes bizonyossággal 21 különböző dinoszauruszfajhoz sorolni: öt húsevő faj, hat hosszú nyakú, növényevő szauropodafaj, négy az ornithopoda alrendbe tartozó, két lábon járó növényevő dinoszauruszfaj, hat pedig a páncéllal borított testű dinoszauruszok közé tartozik – fejtette ki Salisbury. Ausztrália eddigi legtöbb dinoszauruszlelete a kontinens keleti oldaláról származik és 90-115 millió éves.

MTI, CNN, The University of Queensland


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!