A hallás éppolyan fontos, mint bármelyik más érzékszervünk, de sajnos olyan egyértelműnek, biztosnak vesszük a meglétét, hogy nem gondolunk bele azokba a veszélyekbe, amelyektől meg kellene óvnunk.
Mikor kell gondoskodnunk a védelemről?
Minden olyan helyzetben, ahol folyamatosan nagy zajhatásnak vagyunk kitéve, óvnunk kell a hallásunkat. Mivel a belső fülben, a csigában található szőrsejtek – amelyek segítségével érzékelni tudjuk a hanghullámokat – igen könnyen megsérülhetnek, ezért nemcsak a folyamatos zajhatás, hanem egy-egy hirtelen erős hang is halláskárosodáshoz vezethet. Az Elefántszerszám.hu Webáruház hallásvédelmi eszközeinek alkalmazásával megóvhatjuk füleink épségét minden veszéllyel szemben.
A zajos munkakörnyezetben gyakrabban gondoskodnak a megfelelő védelemről, ám sokszor előfordul, hogy tartósabb zajártalom mellett, például folyamatosan egy autópálya környezetében tartózkodva nem ennyire egyértelmű a szükséges védelem. Pedig az ilyen jellegű zajártalom is képes például a fülek megállás nélküli csengését okozni, amint az érintett személy kikerül az adott környezetből.
Otthon sem feltétlenül vagyunk biztonságban!
S még csak nem is kell azonnal a kinti nagyobb gépek okozta zajhatásra gondolni egyből! Jusson eszünkbe némely fülsiketítő gyerekjáték, s hogy állandóan azt hallgatva milyen következményekkel járhat gyermekeink, de saját magunk egészségére nézve is.
A másik terület, ami ritkán tudatosul, az a háztartási gépek okozta zajhatás, ami azonban akár igen komoly is lehet, elég csak egy erős turmixra vagy porszívóra gondolni, s igen könnyen a veszélyes sávban találhatjuk magunkat, ami a zaj mértékét illeti.
Mekkora zaj számít már veszélyesnek?
Nem csupán a decibelek számítanak, hanem külön figyelembe kell venni azt is, hogy milyen hosszan vagyunk kitéve az adott zajnak. Az alsó határ amúgy 85 decibelnél kezdődik, a legmagasabb, ami már egy rövid idejű behatással is képes tartósan kárt tenni a hallásunkban, az a 140 decibeles szint.
Olyan munkakörökben is, ahol például hangos zene szól, legyen az egy klub vagy egy koncert, szintén folyamatosan gondoskodni kellene a hallás épségének megőrzéséről, de ahol munkagépek vagy repülők zaja mellett dolgoznak, ez egészen egyszerűen nem is lehet kérdés.
Szerencsére ma már megfelelő eszközöket érhetünk el, amelyek használatával megőrizhetjük hallásunkat. Ne feledjük, hogy “Késő bánat, eb gondolat!”, s gondoljunk már ma arra, hogy hogyan kerülhetjük el a káros hatásokat. A megelőzés mindig sokkal jobb, mint az utólagos bánkódás, hogy mi mindent tehettünk volna.
Végül egy apró, ám igen fontos szösszenet: hiába védjük meg munka közben a füleinket, ha aztán hazaérve 100 decibellel ordíttatjuk a füleinkbe a vezeték nélküli füleseket! Ha egyszer már mindent megtettünk egyéb helyzetekben, ne engedjük sutba menni az egészet könnyelműen, otthonunkban pihenve.