Szédítő magasságban lévő fügéket vadászó orangutánról készített kép nyerte a fődíjat az idei Wildlife Photographer of the Year (Az év természetfotósa) versenyen. Az amerikai Tim Laman Borneó Indonéziához tartozó részén, a Gunung Palung Nemzeti Park esőerdejében kapta lencsevégre egy távirányítású fényképezőgéppel a jelenetet, amely az Entwined Lives (Egybefonódott életek) címet kapta – írta a BBC News.
Fotó: Tim Laman/Wildlife Photographer of the Year 2016
“Nagyon-nagyon sok éve álmodozom erről a képről” – mondta Laman, aki biológus és fotóriporter is egyben. Mint felidézte, napokig követte az orangutánt, mire elvezette őt a képen látható fojtófügéhez. “Miután az állat jóllakott és elment, felmásztam a fára, és felaggattam rá három távirányítású fényképezőgépet. Aztán vártam, hogy az orangután másnap visszajöjjön, majd a talajról elsütöttem a gépeket”.
“Ez egy nehezen elkészíthető kép. Gyakran épp ez a győzelem kulcsa Az év természetfotósa versenyen: olyan felvétel kell, amelynek megvalósítása nagyfokú szakértelmet igényel és egyszersmind mondanivalója is van; Tim képe pedig mindkét feltételnek eleget tesz” – húzta alá Lewis Blackwell, a zsűri elnöke. Az amerikai versenyző egy orangutántémájú fotósorozatot is benyújtott a versenyre. A hat képből álló széria, amely azt mutatja be, hogy az emberszabású majmok mekkora veszélyben élnek az élőhelyük fokozatos zsugorodása miatt, ugyancsak díjat nyert.
Fotó: Tim Laman/Wildlife Photographer of the Year 2016
Fotó: Tim Laman/Wildlife Photographer of the Year 2016
Fotó: Tim Laman/Wildlife Photographer of the Year 2016
Az ifjú természetfotós kategóriában a mindössze 16 éves Gideon Knight diadalmaskodott. A brit fiú a londoni Valentines parkban lőtte a The Moon and the Crow (A Hold és a varjú) című győztes képet, amelyen egy faágon ülő madár sziluettje látszik az éjszakában.
Fotó: Gideon Knight/Wildlife Photographer of the Year 2016
A versenyen, amelyre 95 országból csaknem 50 ezer képpel neveztek, 16 – 13 felnőtt és 3 ifjúsági – kategóriában hirdettek győztest. A döntősök közé idén öt kategóriában sikerült bejutnia magyar fotósnak: Máté Bencének, aki két éve kategóriagyőztes volt a versenyen, és Potyó Imrének két-két kategóriában, Selmeczi Dánielnek pedig egy kategóriában.
Fotó: Máté Bence/Wildlife Photographer of the Year 2016
Fotó: Potyó Imre/Wildlife Photographer of the Year 2016
A pályázatot 1965-ben hirdette meg először a BBC Wildlife Magazine. Annak idején csak állatos fényképekkel lehetett nevezni, mostanra azonban számos kategóriával bővült a verseny, amely immár a londoni Természettudományi Múzeum szervezésében zajlik. A győztes és a döntős képekből – összesen 100 fotóból – a múzeumban nyílik kiállítás, amely aztán turnéra indul.
A különböző kategóriákban az alábbi fotók kerültek ki győztesként:
Város kategória:
Fotó: Nayan Khanolkar/Wildlife Photographer of the Year 2016
Benyomások kategória:
Fotó: Luis Javier Sandoval/Wildlife Photographer of the Year 2016
Víz alatti világ kategória:
Fotó: Tony Wu/Wildlife Photographer of the Year 2016
Fekete-fehér kategória:
Fotó: Mats Andersson/Wildlife Photographer of the Year 2016
Vadvilági fotóriporter:
Fotó: Paul Hilton/Wildlife Photographer of the Year 2016
Részletek kategória:
Fotó: Rudi Sebastian/Wildlife Photographer of the Year 2016
Natural History Museum-Wildlife Photographer of the Year, MTI