Aki Ausztriában dolgozik nagyon jól tudja, hogy progresszív adózás szerint fizeti a jövedelemadót. A progresszív adózás lényege, hogy akinek magasabb a jövedelme, annak magasabb az adósávja is, vagyis a jövedelem növekedése adóemeléssel jár.
Ez azonban azt is jelenti, hogy az infláció növekedésével együtt mozgó munkabér áteshet egy magasabb adókategóriába. Ez nem szerencsés, hiszen ezáltal a bér vásárlóereje csökken, ezt azonban az osztrák kormány is felismerte és lépéseket tett ennek megakadályozására.
Az adójogszabályok változásával lehet kezelni ezt a helyzetet
A kormány éppen ezért eltörölte a hidegprogressziót, ezzel sikeresen ellensúlyozta azt, hogy a béremelkedés átlagadózása ne növekedjen. Érdemes ezekkel tisztában lenni, az OMIP pénzügyi szolgáltatásai segítségével mindig naprakész információval rendelkezhetünk az ausztriai adózás, családi juttatások, vállalkozói adókérdések terén is.
Hogyan módosultak ezek a jogszabályok? Annak érdekében, hogy az inflációkövető bérek ne essenek magasabb adósávba, az éves jövedelemadó-kulcsokat hozzá igazították az inflációhoz. Ez azt jelenti, hogy ezek az adókulcsok minden évben az infláció ⅔-ával módosulnak. Kérdés azonban az, hogy a maradék ⅓-ot hogyan lehet kompenzálni? A kormány erre vonatkozóan is rendelkezik elképzelésekkel, mely ügyben a jövőben újabb intézkedések várhatók.
Az infláció mértékének kiegyenlítése
A Pénzügyminisztériumba beérkezett jelentések szerint a kiegyenlítendő infláció közel 10%, ezért a hidegprogresszió összege a számítások alapján meghaladja a 3,6 milliárd eurót. Nem kétséges, hogy a kormánynak 2024-re konkrét intézkedéseket kell eszközölnie, hiszen ez az összeg nem kevés. Természetesen az osztrák kormány fel van készülve a döntésre, így várható, hogy döntésének alapját ezek a jelentések fogják képezni.
Az adósávok módosulása
A hidegprogresszió eltörlése magával hozza azt, hogy az adósávokat folyamatosan módosítani kell. Ez a jelenlegi állás szerint az infláció ⅔-a lesz, így az éves jövedelemadó-kulcsok ez alapján automatikusan változnak meg az infláció változásának függvényében. A számítások szerint ez azt jelenti, hogy a ⅔-ra történő módosítás miatt 2,4 milliárd eurót kell kiegyenlíteni. Ez azonban nem a teljes összeg, hiszen a maradék ⅓-ról is rövidesen dönteniük szükséges.
Mi lehet a maradék ⅓ sorsa?
Lényeges összegről van szó, hiszen a becslések szerint ez majdnem 2 milliárd euró, amelynek sorsa a kormány kezében van. A hírek szerint azonban nagyon valószínű, hogy ezt az összeget a Pénzügyminisztérium további könnyítő intézkedésekre fogja majd fordítani.
Az ausztriai munkavállalók adója tehát sok esetben módosulni fog, így érdemes minél hamarabb utánaszámolni, hogy pontosan mennyi pénzt jelent ez havi szinten. Lényeges ismerni ezeket az adójogszabályokat, ezáltal senkit sem fog váratlanul érni az, hogy megváltozik a nettó fizetése. Ennek kiszámításához több kalkulátort is találhatunk, ezeket használva megtudhatjuk a pontos számokat.