A korábban Burmának nevezett Myanmar országán belül található a távol-kelet egyik igazán különleges ókori városa Bagan, az ezer templom földje. Bagan fénykora a 9. században közepén kezdődött, amikor Anawratha király egységes buddhista burmai államot hozott létre az addig széttagolt irányítású országban. Az ezt követő évszázadokban becslések szerint több mint 10.000 buddhista templom, pagoda és kolostor épült itt, több mint 100 négyzetkilométer területen, melyből még 2200 templom a mai napig áll.
Bagan a kulturális és tudományos élet központjává vált, még a szomszédos Indiából, Ceylonból és a Khmer Birodalomból is érkeztek ide szerzetesek, hogy fonológiát, nyelvtant, az asztrológiát, az alkímiát, orvostudomány és jogot tanuljanak.
A megépült szentélyek sűrűn egymás mellet helyezkednek el, a legváltozatosabb méretben és formában. Vannak egyszerűek, pazarul díszesek, hatalmasok és vannak akkorák is, amik alig nagyobbak mint egy egyszemélyes kunyhó. Bagan fénykora mintegy 250 évig tartott, 1287-ben azonban a mongol hadvezér és kínai uralkodó, Kubiláj kán seregei szálták meg és fosztották ki a vidéket. Rengeteg templom dőlt romba a hódítás során, és később az idő és a természeti csapások tovább tizedelték a seregnyi gyönyörű épületet. Az ezernyi templom vidéke azonban nem semmisült meg teljesen, körülbelül 2200 szentély máig fennmaradt.