Kristina Мakeeva orosz fotós nemrég a Bajkál-tóról készített, gyönyörű fotóival hívta fel magára a figyelmet, most pedig Törökország egyedülálló vidékéről, Kappadókiáról mutatta be vázsárlatos sorozatát. Kappadókia Törökország közép-anatóliai részén fekvő terület ősi neve, melyet délen a Toros-hegység, északon a Fekete-tenger, keleten az Eufrátesz határolt. A térség részét képezte az asszírok által Hattumnak nevezett földrajzi és politikai egységnek. Több mint 200, rejtett átjárókkal, titkos termekkel és ősi templomokkal tűzdelt földalatti falujával és alagútvárosával Kappadókia a világ egyik legérdekesebb és legnagyobb barlanglakó térsége.
Ez a világszerte híres vidék különleges felszíni formáiról ismert. A vulkáni tevékenység, majd az erózió következtében egyedülálló, változatos formájú kőoszlopok formálódtak, melyek meghatározzák a táj arculatát. A különleges, természet alkotta forma a világban “fairy chimney” azaz “tündérkémény” néven vált ismertté. A talajszerkezet kialakulásában fontos szerepet játszott a vulkáni hamu és láva. Ezek az anyagok a különböző lerakódási helyeiken különböző színben és keménységfokozatban rakódtak egymásra, s ennek köszönhető a ma látható változatos természeti formák keletkezése.
A Kappadókiában található híres föld alatti városok, melyek az első keresztények búvóhelyei voltak, ma turistalátványosságnak számítanak, de néhányat közülük szállodaként is üzemeltetnek. Népszerű és a világon egyedülálló látványosságok a furcsa alakú „tündérkémények”, a Göreme Völgy holdbéli vidéke, a sziklatemplomok, valamint Kaymakli és Derinkuyu föld alatti városai, a Zelve völgy, az Uchisar sziklaerőd, illetve az Ihlara völgy is. Ez a misztikus hangulatú táj a 20. század közepe óta; a különleges tájformái, a történelme, és a kora kereszténység, illetve Bizánc idejéből származó szakrális építmények kulturális jelentősége miatt a világ érdeklődési körébe került, s a térség Törökország egyik legfontosabb látványossága lett. Évente 850 000 külföldi és 1 millió török turista látogat Kappadókiába. Sokan csodálják meg közülük a különleges tájat hőlégballonról.
Forrás: Kristina Мakeeva, ipai.ru