Betekintés egy tűz- és füstgátló ajtó működésébe

Bizonyos épületek esetén elvárás, hogy a beltéri nyílászárók megfeleljenek a legmagasabb tűzvédelmi és füstvédelmi követelményeknek. Vizsgáljuk meg, hogy hogyan működik egy tűz esetén is megbízhatóan záró ajtó!

Hogyan is kell elképzelni egy tűzgátló ajtót?

A record DFA 127 F elnevezésű terméke olyan speciális tulajdonságokkal rendelkezik, amely füst- és tűzvédelmi funkciókat is képes ellátni. Joggal vetődik fel a kérdés, hogy mégis hogyan?

Nos, amennyiben tűz ütne ki, a füst- és hőérzékelő vagy a tűzjelző rendszer jelet küld, így az adott útvonal lezárásra kerülhet. Az SFR 127 szekvenciális, mechanikus vezérlése lehetővé teszi a kétszárnyú tűzvédelmi ajtókra történő felszerelést is.

Milyen előnyökkel jár egy tűzgátló ajtó?

A kijelölt tűz- és füstvédelmi határokon rendkívül hasznos szolgálatot tehet egy record tűzgátló ajtó. Speciális előnyként érdemes megemlíteni, hogy az automatikát össze lehet kapcsolni a helyi tűzvédelmi rendszerrel. Akár füst- és hőérzékelők is csatlakozhatók a saját további vezérlés érdekében. Számos tűzvédelmi profilrendszerrel lehet használni.

Alkalmazhatóság

Olaj nélkül, tisztán elektromechanikusan működik, felépítése pedig moduláris. Az automatika üzemkész állapotban megállás nélkül feszít egy rugót. Amikor záródik az ajtó, akkor az az energia kerül felhasználásra, amit a rugó tárol. Adott esetben természetesen a motor is rá tud segíteni.

Általában motoros beavatkozás nélkül sincs gond főként zárás, de jellemzően nyitás esetében sem.

Méretek tekintetében a record kínálatában szereplő DFA 127 termék olyan ajtókat tud működtetni, amik az EN4 és az EN6 közötti tartományban vannak. Mindez azt jelenti, hogy ez a típus ideális választás a legnagyobb ajtókhoz is. Létezik egy olyan állítócsavar, ami arra a célra szolgál, hogy a helyszínen be lehessen állítani az eltérő rugóerő szükségletet. Mindezen felül vannak még olyan tulajdonságai, amik adott esetben országspecifikus vagy más helyi követelményekhez való megfeleltetést is lehetővé tesznek.

Milyen jellemzőkkel bír?

Egyaránt felszerelhető automata tűzgátló ajtókra, valamint légutánpótló ajtókra is. A olyan tűzvédelmi rendszerekkel egyaránt kompatibilis, mint amilyen a Jansen, a Forster, a Heroal vagy éppen a Schüco.

Könnyedén illeszthető hő- és füstelvezető rendszerekhez. Jó hír, hogy nem igényli 24 V-os hálózat kiépítését.

Ezek a variációk léteznek

A kétszárnyú ajtók kaphatók master vagy slave működtetéssel és anélkül egyaránt. Az energiatakarékos üzemmódban pedig be lehet állítani, hogy csak az egyik vagy mind a kettő szárny kinyíljon. Veszélyhelyzetben természetesen mind a kettő ajtószárny nyílik, elősegítendő a menekülést.

Amennyiben egymás utáni egyszárnyú ajtókról beszélünk, a beépített zsilip üzemmód optimális választás. Folyosókon van mód beállítani a forgalom irányának megfelelő ajtónyitást.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!