Biztosítsunk optimális páratartalmat a lakásban!

Fontos, hogy megfelelő páratartalmat biztosítsunk otthonainkban, ugyanis mind az ideálisnál alacsonyabb, mind a magasabb különféle problémákat okozhat az egészségünk és az épület számára. 

Nyáron rendszerint gyakrabban és hosszabb ideig szellőztetünk, így a magas páratartalom ritkán okoz gondot, de az őszi-téli időszakban sok lakásban megjelenik a penész, ami nemcsak esztétikai probléma, hanem az egészségre is ártalmas. Mi okozza a páratartalom emelkedését, hogyan küszöbölhető ki, illetve mit tegyünk, hogy ideális legyen?

Miért fontos az ideális páratartalom?

A vízszigetelés elengedhetetlen, a MesterekFutára vízszigetelő anyagokat kínál a vizes helyiségek burkolata alá, épületek alapjaihoz, pincék falaihoz, teraszok és erkélyek burkolata alá, úszómedencékbe. 

Egy lakás/ház optimális páratartalma 40-60% között mozog, az ennél magasabb érték hosszú távon egyaránt károsítja az épületet és az egészségünket, de az alacsonyabb is rossz hatással van az emberi szervezetre. Előbbi légúti megbetegedéseket, allergiát, asztmát, utóbbi köhögést, a nyálkahártyák, a bőr kiszáradását, fejfájást, rossz közérzetet okozhat. A túlzott nedvesség veszélyeztetheti az épület állékonyságát, stabilitását, de következménye lehet a falfesték, a tapéta, a burkolat leválása. Érdemes tehát rendszeresen ellenőrizni, és ha szükséges, más módon is gondoskodni a csökkentéséről vagy a növeléséről. 

Egy otthon páratartalma sok tényező függvénye, befolyásolják a külső körülmények, a kinti levegő nedvességtartalma, a szellőztetési, a fűtési és a hűtési szokásaink, a nyílászárók és a homlokzat szigetelése, a falazat anyaga. 

Hogyan biztosíthatjuk?

A páratartalom megemelése érdekében gondold át a szellőztetési szokásaidat, rövidebb időre tárd ki az ablakokat. Sokat segíthet, ha egy edényben vizet párologtatsz vagy párásító berendezést használsz.

A tartósan magas páratartalom csökkentése rendkívül fontos, ennek érdekében is sokat tehetsz. Lehetőség szerint kerüld a gyakori benti ruhaszárítást és a gyakori főzést, illetve utóbbi közben, ha nincs túlságosan hideg odakint, nyiss ablakot! Próbálj meg többször szellőztetni, de figyelj arra, hogy hidegben ne hűljön ki a lakás, legfeljebb néhány perces kereszthuzatot csinálj!

Problémát okozhat a túlzott vagy nem megfelelő típusú és kialakítású homlokzati hőszigetelés, a túlságosan jól záró ablakok. És az is negatívan befolyásolja, ha túl sok ember gyűlik össze, hiszen a légzéssel is jelentős pára kerül a levegőbe. 

Nagyobb a baj, ha beázó tető, rejtett csőtörés, a hiányzó vagy rossz vízszigetelés, a falakba áramló nedvesség okozza, ez esetben a csökkentés költségesebb és nehezebb lehet. 

Mit tehetsz a penész ellen?

A tartósan magas páratartalom előbb-utóbb a falak, a bútorok, a ruhanemű penészedését okozza, ami az egészségre is káros hatással van. Bevethetsz ellene párátlanító készüléket, szárítógépet és páraelszívót. Súlyosabb esetekben az okok megszüntetésével kezdd, javítsd ki, újítsd fel a tetőt, szüntesd meg injektálással a falak vizesedését, a csőtörést, alkalmazz vízszigetelést a hidegburkolatok esetében. 

Monitorozd rendszeresen a lakás páratartalmát, és ha eltér az ideálistól, avatkozz be minél hamarabb!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!