Chile számtalan kísértetvárost tudhat magáénak, köszönhetően számos régen virágzó, mára elhagyatott bányavárosainak. Az 1872-ben alapított La Noria egykor Chile egyik leggyorsabban fejlődő bányavárosa volt. Salétromot bányásztak a környéken, melyre a világháborúk során is igen nagy volt a kereslet, mivel többek között robbanóanyagok, lőpor és rakéták hajtóanyagának gyártásához használják fel. Az ezt követő évtizedekben egyre inkább visszaesett a termelés, a város hanyatlani kezdett, majd 1958-ban végleg összeomlott. 1960 óta számít elhagyott kísértetvárosnak, a turisták azonban máig előszeretettel látogatják.
A településről úgy tartják, hogy az emberi szenvedésre épült, a bányatulajdonosok ugyanis teljesen kizsákmányolták az itt élőket, akik más lehetőség híján kénytelenek voltak itt dolgozni. A lakók szinte rabszolgasorban éltek, a rossz körülmények miatt pedig teljes családok haltak meg La Noriában, közöttük számos gyerek. Mint sok más elhagyatott városról, La Noriáról is azt beszélik, hogy szellemek járják, emiatt is érkeznek ide olyan nagy számban a kíváncsi turisták. A város temetőjének sírjai a sírrablók pusztítása miatt nyitottak, illetve több maradvány pedig teljes egészében látszik, sokan azonban ezt a szellemjárás bizonyítékának tartják. Mindenesetre a történeteknek köszönhetően turisták tömege árasztja el a települést. La Noriát, Humberstone városával együtt, olyannyira túlvilági helynek tartják, hogy a közeli Iquique lakói meg sem merik közelíteni.
A Humberstone és Santa Laura Salétrom Művek egykor a világ legnagyobb salétromipari termelőhelyei voltak; a 19. század végi Chile ipartörténetének emlékművei, amelyek 1961 óta pusztulásnak vannak kitéve. A 19. század végén és a 20. század elején munkások ezrei érkeztek a termelőhelyekre egész Dél-Amerikából, egy sajátos közösséget, kultúrát és nyelvet kialakítva. A Santa Laura salétrom művet 1872-ben a Guillermi Wendell nitrát gyártó társaság alapította és ugyanebben az évben alakult meg James Thomas Humberstone vezetésével a Compañía de Nitratos del Perú (Perui Nitrát Társaság). A Humberstone-művek már 1889-ben Chile legnagyobb salétrom művének számított. Az 1930-as évek elején viszont összedőlt a salétrompiac.
A veszteséges működtetés miatt végül 1960-ban bezárták a Santa Laura, majd 1961-ben a Humberstone salétrom művet. Napjainkban mindkettő az Atacama-sivatag szélsőséges éghajlatának kitett szellemvároshoz hasonlítható turistahely. Az épületegyüttes nagy részét az összedőlés veszélye fenyegeti. 1970. január 16-án a salétrom műveket Chile nemzeti emlékművévé nevezték ki. 2005. július 25. óta szerepelnek az UNESCO világörökségi listáján, illetve a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listáján.