A 70-es évek elején az észak-ciprusi Famagusta az egyik legnépszerűbb üdülőhely volt. Csodás tengerpartja, hangulatos kávézói, nyüzsgő boltjai vonzották a turistákat a világ minden tájáról. A modern városrész, Varosha magas szállodái egymás után nőttek ki a földből egyre magasabb szintű szolgáltatásokat nyújtva. Olyan híres emberek kedvenc helye volt ez, mint Elizabeth Taylor, Richard Burton, Brigitte Bardot vagy Raquel Welch.
1974. július 15-én azonban egycsapásra mindennek vége szakadt. A ciprusi görög katonatisztek egy csoportja, a Görögországgal való egyesülés érdekében államcsínyt kíséreltek meg. Ezt azonban Törökország nem hagyhatta, ezért a török etnikum védelmére hivatkozva 40.000 fős hadsereggel szállt partra a sziget északi részén és megkezdte annak teljes megszállását. A török csapatok két nap múlva már a sziget területének 37%-át (északi harmadát) birtokolták. A délen lakó törökök többségét (több mint 60 ezret) az északi területekre telepítették a ciprusi kormány és az ENSZ beleegyezésével. Az északi területeken 1975-ben a ciprusi törökök egyoldalúan a mai napig fennálló saját, önálló közigazgatást alakítottak ki. Ezzel végérvényesen ketté szakadt Ciprus.
A fegyveres, katonai jelenlétre tekintettel még fosztogatók sem kísérelték meg az otthagyott értékeket elvinni. A városban megállt az idő, minden ugyan olyan mint 40 évvel ezelőtt a 70-es években. Az akkor modernek számító szállodaépületek üresen tátonganak, a szobák szekrényeiben fogason lógnak a turisták holmijai, a lakóházak szobái tele vannak hétköznapi használati tárgyakkal, az autókerekedésben pedig hiába várják porosan az 1974-es évjáratú 0 kilométeres Toyota-k, hogy megvásárolja őket valaki. Az akkoriban épülő, félkész épületek fölött 40 éve tornyosul némán és mozdulatlanul a hatalmas daru. A várost elnézve olyan, mintha furcsa időutazáson vennénk részt. Karbantartás hiányában az épületek folyamatosan pusztulnak, omladoznak és a parttól beljebb eső területeken a növényzet is kezdi átvenni az uralmat. Egyenlőre nincs esély arra, hogy a törökök feloldják a belépési tilalmat és Famagusta visszanyerje régi fényét.
Az elhagyott ciprusi repülőtér
Az invázió nemcsak Észak-Ciprust hozta létre (a török befolyás alatt álló “országot” a törökökön kívül senki nem ismerte még el), hanem egy semleges zónát is a szemben álló felek között. Ebbe a zónába sikerült bekerülnie a főváros, Nicosia nemzetközi repülőterének is, ahol 1974 óta szintén megállt az élet. Manapság az ENSZ használja egy részét bázisként. A Terminál és a kifutópályák elhagyatottak, ahogy az egy szál Cyprus Airways Trident is, ami a régi világ mementójaként még mindig az egyik hangár előtt áll.