Charles Duke, az Apollo 16 legénységének legfiatalabb tagja 1972 áprilisában a Holdon hagyott egy családi fényképet, amit titokban vitt magával. Az Apollo–16 az Apollo-program tizedik embert szállító missziója, az ötödik küldetés, amely landolt a Holdon. John Young parancsnok és Charles Duke holdkomppilóta 71 órát töltött a Hold felszínén, ebből három holdséta során 20 óra 14 percet az Orion holdkompon kívül. Charles Duke (1935. október 3.) a tizedik ember volt a Holdon.
Az Apollo–16 legénysége: Thomas Mattingly (parancsnoki modul pilóta) , John Young (parancsnok), Charles Duke (holdkomp pilóta) Fotó: NASA/ wikipedia
Charles Duke űrhajós egy gondosan becsomagolt műanyag tasakba tette az őt, feleségét és két fiukat ábrázoló képet, melyet az 1972-es küldetés során hagyott ott a Holdon. A fotó hátuljára egy üzenetet is írt: “Ez Duke űrhajós és családja a Föld nevű bolygóról. A Holdon jártam. 1972. április.”
Fotó: NASA/ wikipedia
Fotó: NASA
A családi képről sokáig senki nem tudott, mígnem az Apollo Képarchívum rendezésekor előkerült a Holdon hagyott ereklyéről készült fotó.
“Sok űrhajós hagyott valamilyen személyes tárgyat a Holdon, olyasvalamit, ami számára fontos. Charlesnak a családja volt az. Ez nemcsak nekik fontos, hanem az emberiségnek is emléket állít” – mondta a NASA egyik szóvivője, Robert Jacobs.
“Fantasztikus! Az első lépésem a Holdon csodálatos érzés volt!” – nyilatkozta a The Sunnak az egykori asztronauta. Charles Duke ma 78 éves, kilenc unokája van, és a texasi Braunfelsben él. 1976. január 1-jén köszönt el a NASA űrhajósaitól.
Fotó: wikipedia