A három évvel ezelőtti Homsz ostroma volt a szíriai polgárháború legvéresebb csatája. A konfliktus kirobbantó oka a 2011 márciusában kitört felkelés volt Bassár el-Aszad elnök rendszere ellen, melynek során a kezdetben békés tüntetőkre a hadsereg éles lőszerrel támadt rá, majd a zavargások elfojtása érdekében tankokkal vonultak be a városba. Szórványos fegyveres ellenállásra már ekkor sor került, a konfliktus azonban akkor eszkalálódott igazán, amikor a 2011 nyarán megalakult Szabad Szíriai Hadsereg katonái a városban felvették a harcot a kormánycsapatokkal, akik erre válaszul 2012. február 3-án nagyarányú offenzívát indítottak Homsz ellen, nehéztüzérséget, harckocsikat és katonai repülőgépeket bevetve.
2014 április 30-án a szíriai háború során először történt klasszikus értelemben vett békekötés. Homsz városában maradt szíriai lázadók, jelentős erőhátránnyal néztek szembe a hadsereggel. A szíriai haderő bevonult a városba, és egy körülzárt városrészre szorította be a lázadókat. Egy hetes tárgyalás kezdődött meg a lázadók, és a tárgyalásokra felhatalmazott katonai parancsnok között, aminek eredményeképp 2014 április 30-án aláírták a békemegállapodást.
Ez a békekötés volt a szíriai háború folyamán az egyik legnagyobb eredmény, amit a szír kormány el tudott érni. Szinte harc nélkül átvenni egy várost, megkímélve az ott élőket a további harcoktól és végre nyugalmat biztosítani nekik. A békekötés óta a családok tömegével érkeznek a városba, hogy visszaköltözzenek otthonaikba vagy megtekintsék a már lerombolt lakásaikat, megmentsék megmaradt értéktárgyaikat.
A fotókat Sergey Ponomarev újságíró készítette a lerombolt Homsz városról.