Az emirátus fő bevételei a turizmusból, az ingatlanértékesítésből, valamint a különféle pénzügyi szolgáltatásokból származnak. Habár Dubai gazdasága eredetileg az olajra épült, a kőolaj és földgáz kitermelése ma már csak a 6%-át adja ki az emírség 80 milliárd dolláros költségvetésének. Az ingatlanok értékesítése, valamint az építkezések 22,6%-át tették ki a költségvetésnek 2005-ben, mielőtt elkezdődtek a jelenlegi nagyarányú fejlesztések. Dubai a számtalan innovatív, nagyszabású építészeti és egyéb beruházásaival, valamint kiemelkedő sporteseményeivel vált ismertté a világ számára. Dubai jelenleg is zajló, nagyszabású projektje a mesterséges szigetek.
Dzsumeira Pálma (Palm Jumeirah): Egy pálmafát formáló mesterséges sziget, a legkisebb a három pálma közül, melyen szállodák és luxusvillák kaptak helyet.
Dzsebel Ali Pálma (Palm Jebel Ali): A Dzsumeira Pálmánál másfélszer nagyobb sziget. Építés alatt áll.
Deira Pálma (Palm Deira): A Palm Jebel Ali|Dzsebel Ali Pálmánál még másfélszer nagyobb, legnagyobb pálma alakú sziget, kiegészítve néhány kisebb-nagyobb, különböző alakú szigettel. Építés alatt áll.
Világ-szigetek ( The World islands): A világ földrészeit megformáló, háromszáz különböző méretű szigetből álló szigetcsoport.
Dubai Waterfront: A világ legnagyobb tengerparti beruházása. A projektcsatornák és mesterséges szigetek kialakítását foglalja magában Dubai utolsó, 15 kilométeres beépítetlen tengerparti szakaszán. Lakáscélú, kereskedelmi és üdülési zónákat alakítanak majd ki itt.
Így épültek a mesterséges szigetek: