Egy óriás ámbráscet ötmillió éves fogára bukkantak egy ausztrál strandon, ez az első lelet, amely az ősi faj Amerikán kívüli jelenlétéről tanúskodik. A 30 centiméter hosszú fogat februárban találta a Melbourne közeli Beaumaris-öbölben egy fosszíliavadász, aki gyermekkora óta kutatja a régiót. A Beaumaris-öböl térsége a világ egyik legjelentősebb őskövület-feltáró helye. A férfi a páratlan leletet a melbourne-i Viktória Múzeumnak adományozta.
Forrás: Museum Victoria
Az óriás ámbráscet 18 méter hosszú és 40 tonna súlyú lehetett, a Peruban élt Livyatan melvillei fajjal szoros rokoni kapcsolatban álló faj képviselője volt. Mindeddig csupán Észak-és Dél-Amerika partjainál találtak óriásámbráscet-fosszíliát. Ez az első nyom jelenlétére Amerikán kívül – mondta Erich Fitzgerald paleontológus.
Az ősbálna és egy T-Rex foga egymáshoz viszonyítva (Forrás: Museum Victoria)
A fog a pliocén földtörténeti korból való és jóval nagyobb, mint a modern ámbrásceteké. A halakkal, rákokkal táplálkozó leszármazottaival ellentétben a fog az ősbálna félelmetes ragadozó mivoltáról tanúskodik, más bálnákra is vadászhatott – magyarázta Fitzgerald. A paleontológus szerint a fog nem teljes, hiányzik a koronacsúcs és gyökerének egy része. Egy még nem teljesen kifejlett egyedé volt. Ha az ámbráscet tovább élt volna, foga még nagyobb lett volna.
Forrás: Museum Victoria
VIDEÓ: