A világ legmagasabban fekvő közúti alagútjának építését fejezték be Kínában, a Szecsuan–Tibet-autóút tibeti szakaszán. A hét kilométer hosszú közúti alagút 6168 méteres tengerszintfeletti magasságban szeli át a Csola-hegy legmagasabb csúcsát, és két órával rövidíti le az utat Csengtuból, Szecsuan tartomány fővárosából a tibeti Lhászába. Az alagúttal elkerülhető a jelenlegi 40 kilométeres szerpentin, amelyen a szédítő mélységeken kívül lavinák, kőomlások, extrém hidegek és oxigénhiányos levegő is fenyegeti az autósokat.
Easier access to roof of world! Road work completed on highest tunnel linking China’s inland Sichuan to east Tibet https://t.co/13vtBOl5KE pic.twitter.com/t2MI5imS3m
— China Xinhua News (@XHNews) 2016. november 10.
A kétsávos alagút 2012 óta épül, a forgalomnak jövőre adják át. A beruházás 1,15 milliárd jüanba, azaz 48 milliárd forintba került. Naponta 4-5000 jármű haladhat át rajta, míg a kanyargós hegyi úton legfeljebb 1500. A Hszinhua hírügynökség szerint ez volt minden idők legnehezebb alagútépítése Kínában. Az 1951-ben elkészült szecsuani volt az első autóút, amely Tibetet összekötötte Kínával. Azóta Csinghajból és Hszincsiangból is vezet autóút Tibetbe.