A diákmunka egyre népszerűbb azon fiatalok körében, akik pénzt és tapasztalatot szeretnének gyűjteni szabadidejükben, tanulmányaik mellett, de még mielőtt kilépnének a felnőttek munkaerőpiacára. Cikkünkben sorra vesszük azokat a tényezőket, melyekre érdemes odafigyelniük.
Világszerte fiatalok milliói döntenek úgy, hogy idő előtt kipróbálják magukat a munka világában és mellékkeresetként diákmunkát vállalnak. Magyarország vármegyéiben is népszerű ez a középiskolások és egyetemisták körében, így ha valaki Pécsett és környékén keres diákmunka lehetőségeket, látogasson el az alábbi linkre: https://pecsallas.hu/allasok/diakmunka.
Kinek ajánlott a diákmunka?
- Akik szeretnének pénzt keresni saját költségeik fedezésére, vagy segíteni szüleiknek anyagilag.
- Mindazoknak, akik megtapasztalnák a munkaerőpiac működését és szakmai tapasztalatot szereznének, illetve kapcsolatokat építenének a későbbi vágyott hivatásukban.
- Azok számára, akik szakmai gyakorlatnak szeretnék elismertetni az elvégzett munkát.
- Kifejezetten ajánlott, ha valaki szeretné szakmai képességeit, készségeit fejleszteni, például kommunikáció, problémamegoldás, csapattal való együttműködés, alkalmazkodás.
- Akiknek célja, hogy anyagilag kicsit függetlenedjenek a szüleiktől, és meg szeretnék tanulni, hogyan vállaljanak felelősséget pénzügyeikért.
Mire figyeljünk diákmunka választásnál?
Az első és legfontosabb a munkaidő rugalmassága, hiszen ha tanulmányaihoz szeretné azt igazítani a diák, nem szerencsés olyan diákmunkát választani, ahol a heti 40 óra az elvárás. Érdemes egy táblázatot készíteni, amelyben látszik, mely napokon és órákban ér rá a diák, és ennek fényében keresgélni a lehetőségek között.
A második, majdnem ugyanennyire fontos pont a bérezés és a bejelentett munkaviszony kérdése, hiszen ha az anyagi függetlenedés a cél, nem dolgozhat valaki túl alacsony órabérért. Ehhez jó megismerni a munka törvényi kereteit, a diákmunkára vonatkozó előírásokat és korlátozásokat. Ha gyakorlatként szeretnénk elismertetni a munkát, akkor ezt is érdemes már jó előre tisztázni, mert nem minden vállalatnál van erre lehetőség.
Lehetséges hátrányok
Tanulóként extra terhet róhat az emberre, ha iskolai kötelezettségei mellé még diákmunkát is vállal, így érdemes jól átgondolni, van-e rá idő. Ha nem vagyunk kellőképpen óvatosak, akár negatív hatással is lehet a tanulmányi teljesítményre, így fontos megtalálni az egyensúlyt.
A túlterheltség stresszhez vezethet, ezért elengedhetetlen ebben a helyzetben is odafigyelni a kikapcsolódásra, pihenésre. A diákmunkák általában korlátozott karrierlehetőségeket jelentenek, így ha nem szakmai céllal jelentkezik a tanuló, könnyen lehet, hogy teljesen más, tőle idegen területen kell helytállnia. Ezzel viszont nem fogja építeni későbbi karrierjét, ami lehet, hogy gondot okoz majd számára.
Általánosságban pedig igaz, hogy alacsonyabb fizetéssel és korlátozottabb előrelépési lehetőségekkel járnak, sokaknak ez is hátrányt jelenthet.
Némi mérlegelés után viszont bátran vágjunk bele a diákmunkába, ez segít a jövő építésében.