Ezernyi medveállatka kerülhetett a Holdra, miután a felszínébe csapódott egy űrszonda

Medveállatkák kerülhettek a Hold felszínére, miután idén áprilisban az égitestbe csapódott egy izraeli űreszköz. A Beresheet (magyarul: Genezis) nevű szondán ugyanis ezernyi medveállatka utazott, a faj pedig szinte elpusztíthatatlan.

Ezek a parányi élőlények valódi túlélőművészek – közölte a medveállatkák űrbe juttatásáért felelős Arch Mission Foundation szervezet alapítója. Nova Spivack szerint nagy a valószínűsége, hogy a becsapódás ellenére életben maradtak.

Forrás: Wikimedia Commons/Gregory H. Revera

Az egy milliméternél is kisebb élőlények rendkívül ellenállóak. Szélsőséges mértékű sugárzásnak, hőségnek és hidegnek is ellenállnak és évtizedeket kibírnak táplálék nélkül. Túlélik a 150 Celsius-fokot és az abszolút nulla, vagyis a mínusz 273,15 Celsius-fokot is. Száraz állapotban jutottak el a Holdig, a tudósok ugyanis megvonták tőlük a vizet a misszió előtt, hogy nyugalmi állapotba kerüljenek.

Ezek a különleges élőlények évtizedekkel dehidratálásuk után is képesek „visszatérni az életbe”, ha vízzel érintkeznek. Amikor kiszáradnak, behúzzák fejüket és nyolc lábukat, apró labdává zsugorodnak és a halálhoz hasonlatos állapotba kerülnek. Szinte minden vizet kiválasztanak a szervezetükből, anyagcseréjük a normális állapot 0,01 százalékára lassul.

Forrás: Willow Gabriel, Goldstein Lab/flickr

Az azonban, hogy a medveállatkák fel is éledjenek a Holdon, az ott uralkodó körülmények miatt szinte lehetetlen, még ha a szonda robbanását túl is élték. Ahhoz, hogy újra aktív állapotba kerüljenek, növekedjenek és szaporodjanak, vízre, oxigénre és táplálékra van szükségük„ – mondta William Miller, az amerikai Baker Egyetem kutatója. Az viszont lehetséges, hogy a medveállatkákat újra begyűjtsék, visszahozzák a Földre, felélesszék őket és megvizsgálják, milyen hatással volt rájuk a Holdon való lét.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!