A háztartásban használt tisztítószerek körül a mai napig is sok mítosz kering. Vannak, akik bizonyos márkákra esküsznek, mások az összetevőket nézegetik vásárlás előtt. És olyanok is akadnak, akik csakis a nagymamáink házi praktikáit hajlandóak alkalmazni.
Ma már minden szennyeződésre nagy pontossággal tudunk célozni a megfelelő tisztítószerrel. Érdemes hát átnézni, hogy milyen lehetőségeink vannak, és hogy mire érdemes figyelnünk ezen a területen.
Alapvető tudnivalók a háztartási tisztítószerekről
Reklámokban találkozhatunk azzal, hogy egy szer minden szennyeződésre jó. Azonban ez nem fedi a valóságot. Ilyen mindenre kiterjedő hatás nem várható el egyetlen tisztítószertől sem. Ugyanis az összetevők kombinációja fogja meghatározni, hogy melyik mire lesz jó. Ha egy vízkőoldásra szánt készítményt nézünk, akkor az nem jó a penész eltávolítására.
S az univerzális tisztítószerekkel mi a helyzet? Bár ezek valóban bármilyen felületen alkalmazhatóak, azonban ez nem jelenti azt, hogy minden szennyeződés eltávolítására alkalmasak.
Már tudod, hogy milyen felületre és milyen szennyeződés ellen szeretnél valamit vásárolni? Ha igen, akkor nézd meg az Alpha-Dent-Higiénia Kft. tisztítószer kínálatát, ott mindenre találsz megfelelőt.
A háztartási tisztítószerek alkalmazása csak megfelelő körültekintéssel javasolt. Érdemes hozzájuk védőfelszerelésként gumikesztyűt is használni. Az is fontos, hogy betartsuk a használati utasításban leírtakat. Kifejezetten figyeljünk arra, hogy gyerekektől jól elzárva tartsuk őket. Még véletlenül se keverjük össze az egyes készítményeket (pl. a klórosokat és savasakat), mert ekkor akár mérgező gázok is keletkezhetnek!
A vízkőoldó készítmények
A vízkő nem más, mint a kalcium-karbonát, a magnézium-karbonát és az egyéb, vízből kiváló sók. Hogy ezeket fel tudjuk oldani, savas kémhatású tisztítószerre van szükségünk. Ezekben lehet citromsav, ecetsav, sósav, stb.
Nedvesítsük meg a felületet, majd karcmentes szivaccsal vigyük fel a vízkőoldót a felületre. Hagyjuk hatni a szert, majd ha szükséges, dörzsöléssel, súrolással is eltávolíthatjuk a vízkövet. Ha elsőre nem sikerül, akkor ismételjük meg az egészet, amíg sikerrel nem járunk. Fontos, hogy az adott felületnek megfelelő tisztítószert válasszuk, mert egyes készítmények akár károsíthatják is a krómozott felületeket vagy a zománcot.
A fertőtlenítő hatású szerek
A legismertebbek a klóralapú készítmények. Ezt az alapanyagot már az 1800-as évek óta használják fertőtlenítésre. Szúrós szagáról azonnal felismerhető, épp ezért is használ sok gyártó illatanyagokat, hogy ezt elnyomják. Itt is fontos a behatási idő, melyet jeleznek a flakonon. Ezt követően tiszta vízzel le kell öblítenünk. Ezek a készítmények antibakteriálisak, de a legtöbb nem vírusölő.
Bár a pandémia kirobbanása óta sokkal többet tudunk ezekről a szerekről, sokaknak a fentiek is újak.