Néhány évvel ezelőtt még semmiképpen sem számítottak egymás konkurenciáinak a fényképezőgépek és a mobilok. Pláne azért, mert előbbiek specifikációi utánzása, lemásolása szóba sem jöhetett. De mára fordult a kocka. Egyre több telefongyártó rukkol elő olyan készülékkel, ami bizony joggal veheti fel a kesztyűt a hagyományos fotografikus technológia tagjaival. Ezek után nem csoda, ha nagy a zavar abban a kérdésben, hogy mikor melyik az ideális döntés?
Vagy-vagy helyett is-is?
Az igazság az, hogy a mobiltelefon még mindig inkább a kommunikáció egyik marokba zárható, vagy manapság inkább két tenyérben tartható eszköze. Vagyis hiába a brutálisan jó tulajdonságok, mondjuk ami a kamerákat illeti, még mindig a mobilkommunikációs paraméterek azok, amik elsőbbséget élveznek. Jó, természetesen a médiafogyasztás megváltozása társadalmi szinten magával hozta azt a tendenciát, hogy az okos kütyük, különösen a mobilok a böngészésben, sőt a videók nézésében is az élen járnak.
Viszont a fényképezőgépek könnyedsége, és profizmusa továbbra is lenyűgöző, a rendelkezésre álló optikákról nem is beszélve. Tehát a legelső lényegi pont, hogy kinek-mik a személyes elvárásai ezen a téren? Ha például a fotózás csak egy hobbi, vagy tán még annak sem mondható, pusztán mementók megörökítése, akkor felesleges túlragozni ezt a dolgot. Ebben az esetben egy okostelefon tökéletesen megfelel a célnak, mert az azért bátran kijelenthető, hogy még az alsó kategóriába sorolható modellek képi világa sem lebecsülendő.
Ellenben, ha a minőség elsőbbséget élvez, ha maga a fotókészítés egy külön rituálé, aminek minden részlete, momentuma jelentőséggel bír és a végeredmény egy kicsit sem mellékes, sőt talán a művészi hang is kifejezésre juthat, akkor abszolút magától értetődő, hogy a fényképezőgép az a választás, ami megfelelő. Nem érdemes ennél kevesebbel beérni már azért sem, mert így a csalódások egy az egyben elkerülhetőek.
Bárkiből válhat profi?
Tulajdonképpen igen. Ráadásul ma már külön szakágba tartoznak azok a fotósok, akik ragaszkodnak a mobiljukhoz és mindenképpen telefonnal kívánják megörökíteni azokat a pillanatokat, amik jelentőséggel bírnak és később akár még publicitást is nyernek.
A mai modern technika egyébként nagymértékben támogatja a személyes fejlődést. Az tény, hogy telefonnal fotózni gyerekjáték. A különböző filterek, képmódok, kamera beállítások egyszerűen, fizikai beavatkozás nélkül paraméterezhetőek és még az automatikus fénybeállítás is hozzájárulhat a pazar fényképek megszületéséhez. Vagyis viszonylag kevés gyakorlással elérhető a hobbi szint felső fokozata, s később a profizmus is simán megközelíthető ilyen alapokkal. Legalábbis azok, akik bejárták már ezt az utat ezt vallják.
Ahhoz, hogy a fényképek kellő nagyságú helyet kapjanak elengedhetetlen a megfelelő tárkapacitás kiválasztása. Vagy eleve érdemes egy minimum 128 gigás modellre voksolni, vagy ami talán még több szabadságot adhat, ha olyan készülék kerül a figyelem, meg persze a vásárlás célkeresztjébe, aminek a tárhelye memóriakártya behelyezésével tovább bővíthető.