Az eddigi legfényesebb ősi galaxismagot, azaz kvazárt fedezték fel egy óriás fekete lyukkal együtt az Arizonai Egyetem és a Pekingi Egyetem csillagászai. A mi Napunk tömegének 12 milliárdszorosa a feketelyuk tömege, ami a Földtől 12,8 milliárd fényév távolságban lévő aktív galaxis szívében van és olyan fényes, mint 420 ezer milliárd Nap együttvéve.
„A mi csillagvárosunk, a Tejútrendszer központjában elhelyezkedő fekete lyuk tömege csak négymilliószor több a Napénál” – magyarázta Hsziaohuj Fan.
Valahogy így néz ki az a hatalmas és ősi galaxismag, vagyis kvazár, közepében egy óriási energiaforrással, egy szupermasszív fekete lyukkal. Az Arizonai Egyetem és a Pekingi Egyetem csillagászainak szerdán bejelentett felfedezéséről egy fantáziarajzot is közzétettek:
Forrás: NASA/JPL-Caltech/Misti Mountain Observatory/Zhaoyu Li
A kutatókat foglalkoztató talán legérdekesebb kérdés az, hogyan alakulhatott ki egy ilyen óriási fekete lyuk ilyen viszonylag rövid idő alatt, ez ugyanis csak nehezen magyarázható meg a jelenleg elfogadott elméletekkel. A tudósok abban reménykednek, hogy a szokatlan objektum további vizsgálata tovább gyarapíthatja az univerzum korai életéről szóló ismereteket.