A gumiabroncsok öregedése elkerülhetetlen folyamat, mivel az anyagok természetes módon veszítenek rugalmasságukból és mechanikai tulajdonságaikból. Az időjárási körülmények, a használat intenzitása és a tárolás módja nagymértékben befolyásolja az élettartamot. A gyártók általában öt-tíz év közötti időtartamot javasolnak, ám ez sok tényezőtől függhet. Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a gumik állapotát, beleértve a repedéseket, deformációkat és a kopás mértékét is.
Nem mindegy az útminőség és a vezetési stílus sem!
A különböző használati körülmények eltérő hatással vannak az autógumi állapotára. A városi közlekedés során gyakori fékezések és gyorsítások miatt gyorsabban kopnak a gumik, míg az autópályán való hosszabb utazások során az egyenletes sebesség és a sima útfelület kevésbé terheli azokat. Az út minősége és a vezetési stílus is meghatározza az abroncs élettartamát, hiszen a rossz minőségű utak és a hirtelen manőverek gyorsíthatják a kopást.
Profilmélység, ami külön figyelmet érdemel!
A gumik cseréjének szükségességét a futófelület mélysége is jelzi. A törvény által előírt minimális profilmélység a nyári guminál 1,6 milliméter, a téli gumi esetében pedig 4 mm. Az Autotire szakemberei azt javasolják, hogy ne várjuk meg, míg eléri a kopás a fenti értékeket, hiszen az ilyen abroncsok már rányomják a bélyeget a közlekedésbiztonságra. A megfelelő tapadás ugyanis nemcsak nedves útviszonyok között, hanem szárazon is elengedhetetlen a biztonságos közlekedéshez. A téli gumik esetében még inkább oda kell figyelni a megfelelő profilmélységre, hiszen a havas és jeges utak különösen nagy kihívást jelentenek.
A DOT szám alapján 6 évet adnak a szakemberek a gumiknak
Az autógumi élettartama fontos téma minden autótulajdonos számára. A DOT szám segítségével könnyedén meghatározható a gumiabroncs gyártási időpontja. Mivel a biztonságos közlekedés alapvető része a megfelelő állapotú gumi, érdemes figyelmet fordítani arra, hogy mikor szükséges lecserélni azokat.
Az abroncsok élettartama általában hat-tíz év közé tehető, ezért a DOT szám segít abban, hogy időben felismerjük, mikor szükséges azok cseréje. Ezen kívül, ha valaki használt gumiabroncsot vásárol, különösen fontos figyelni a DOT számra, mivel ez garantálja az abroncs frissességét. Akár új, akár használt gumiról van szó, a gyártási idő ismerete alapvető fontosságú. Az abroncs öregedése nem csak az útfelület kopása miatt jelent problémát, hanem az anyagfáradás miatt is, amely lassan, de biztosan csökkenti a gumik teljesítményét és biztonságát.
Az idő nem kíméli az autógumi állapotát
A DOT szám értelmezéséhez nincs szükség szakértelemre, csupán egy kis odafigyelésre. Amennyiben egy gumiabroncs több mint hatéves, ajánlott annak cseréje, mivel az anyagfáradás és az öregedési folyamatok miatt már nem képes megfelelően teljesíteni. Az idő múlása nem kíméli a gumit, ami előbb-utóbb hajlamos lesz a repedésre. Az autógumi rendszeres karbantartása és ellenőrzése mellett a DOT szám figyelése is garantálja, hogy biztonságban közlekedhessünk az utakon.
Az autógumi a legnagyobb igénybevételnek kitett része az autónak, hiszen közvetlen kapcsolatban áll az úttal. Amint a jármű hosszabb ideig áll egy helyben, az abroncsokban lévő levegő nyomása csökken, ami deformációhoz vezethet. A deformált gumik nem képesek hatékonyan eloszlatni a jármű súlyát, és ez jelentősen befolyásolja a vezetési élményt és a biztonságot.
UV sugárzás és nedvesség? Ezek is befolyásoló tényezők!
A külső körülmények is hatással vannak a gumik állapotára. Az időjárás viszontagságai, például a napfény, az eső és a hó, gyorsítják a gumi öregedési folyamatát. A napfény UV-sugárzása különösen ártalmas, mert lebontja a gumi anyagát, ami repedésekhez vezethet
A használaton kívüli gumi is elhasználódik! 6 év a vízválasztó!
A gumik huzamosabb ideig tartó állása miatt a belső szövetek és a gumi közötti kötés is meggyengülhet. Ez a jelenség különösen akkor figyelhető meg, ha az autó kerekei hosszú hónapokon keresztül egy helyben állnak. Amikor végre újra mozgásba hozod az autót, ezek a gyengült kötések könnyen szétszakadhatnak, ami balesetveszélyt jelenthet. Az idő vasfoga tehát így vagy úgy, de mindenképpen nyomot hagy az autógumi anyagán. A négyévszakos gumi és a téli gumi esetében sincs ez másként, de ha a nyári abroncsot tárolod már évek óta használat nélkül, akkor is figyelmet érdemel a DOT szám.