A fahamu rendkívül hasznos lehet a háztartásban: azonkívül, hogy kiváló tisztítószer, a növényeinkre is fantasztikus hatása lehet, például nagyon érétkes trágya lehet, és akár a komposztkupachoz is hozzáadhatjuk. A fa égetése során visszamaradó hamu ugyanis tele van káliummal, ami elősegíti a virágzást és a termésképződést.
De ezen kívül foszfort, valamint számos mikrotápanyagot, köztük mangánt, vasat, cinket és kalciumot is tartalmaz, amelyek szintén nélkülözhetetlenek a növények számára. Nitrogént azonban nem tartalmaz, ezért nem teljes értékű műtrágya. Azt is fontos szem előtt tartani, hogy túlzott használata káros a talajban lévő hasznos baktériumokra, ezért csak mértékkel alkalmazzuk.
A fahamut kedvelő növények számára hasznos szerepet játszhat a túlságosan savas talajok pH-értékének növelésében, mivel erősen lúgos kémhatású. De ez egyúttal azt is jelenti, hogy nem ajánlott a használata trágyázásra az olyan növények esetében, amik a savasabb talajt kedvelik.
Felhasználhatjuk továbbá a kártevők távoltartására is, a benne lévő sók ugyanis képesek elpusztítani például a levéltetveket, pajzstetveket, a csigákat, és egyéb gerinctelen puhatestűeket. De más kártevők, például egerek vagy patkányok ellen is hasznos lehet. Egyszerűen szórjuk szét a hamut a növények körül, hogy megvédjük azokat, és ha esik, szórjunk ki újabb adagot, mivel az esővíz kimossa a hatékony sókat.
A legjobb fahamu száraz, öreg fa, például nyárfa, kőris, nyírfa, fenyő vagy lucfenyő elégetéséből származik. Ami a tárolását illeti, fontos, hogy esőtől védett helyen tartsuk, mivel a víz kimossa a benne lévő tápanyagokat – írja a Twice.
A fahamut elsősorban a lúgosabb talajt kedvelő növények esetében ajánlott használni, ilyenek például a káposztafélék (Brassicaceae), a káposzta, a kelbimbó, a karfiol és a brokkoli. De más növényeknek is hasznos, amelyeknek magas a kalciumigényük, mint a bab, zeller, saláta, borsó, burgonya, spenót és paradicsom. A virágos növények közül pedig például a rózsatövek köré is szórhatjuk, hogy megvédjük a növényt a levéltetvektől.
A fahamu maró hatású, ezért ajánlott a maszk és védőkesztyű viselése. Ugyanakkor soha nem szabad nitrogéntartalmú műtrágyákkal keverni, mivel ilyenkor ammóniagáz keletkezik.