Hogyan kell megélezni a láncfűrészláncot?

Nem érdemes életlen lánccal rendelkező láncfűrészt használni, ugyanis túlzott kopást eredményez, valamint megnöveli az üzemanyag-felhasználást. Célszerű rendszeresen időt szánni a lánc megélezésére. Cikkünkkel ehhez próbálunk segítséget nyújtani.

Az élezéshez mindenképpen szükség lesz reszelősablonra, lapos reszelőre, hengeres reszelőre és tuskósatura. Természetesen az, hogy milyen hengeres reszelőre és reszelősablonra lesz szükség, függ a lánc típusától.

Reszelősablon használata esetén csupán követni kell az utasításokat

A fogak reszelése függ a felső lapka reszelési szögétől, az oldallapka fogszögétől, a lereszelési szögtől és a mélységhatároló beállításától. A megfelelő szögek természetesen változhatnak a láncfajtától függően. Reszelősablon használata esetén csupán követni kell az utasításokat, nem kell foglalkozni a különböző szögekkel.

Milyen gyakran kell sort keríteni a lánc élezésére? Érdemes minden tankoláskor élezni a láncon, nem érdemes megvárni, míg életlenné válik. Továbbá fontos, hogy a reszelés során arra kell törekedni, hogy a legkevesebb anyag kerüljön eltávolításra.

Az összes vágófogat élesre kell reszelni

Érdemes Husqvarna reszelősablont használni, mellyel könnyen elérhető a legjobb eredmény. Első lépésként meg kell keresni a legkisebb vágófogat. Mindig úgy kell élezni, hogy a vágófogak hossza és a legrövidebb vágófog hossza megegyezzen egymással. A láncra kell helyezni a reszelősablont úgy, hogy a rajta lévő nyíl az orrkerék felé mutasson. Hengeres reszelőt kell használni és két kézzel kell reszelni. 

Fontos, hogy mindkét görgőre illeszkednie kell a reszelőnek. Az összes vágófogat élesre kell reszelni. Ha az egyik oldalra megtörtént a vágófogak reszelése, meg kell lazítani a satut, és be kell állítani a vezetőlemezt a másik irányba. Ezt követően az ellenkező irányba kell megélezni a vágófogakat. 

Az utasítások pontos betartásával kell elvégezni az élezést

Ha az élezésre az erdőben kerül sor, akkor érdemes beszerezni egy élezősatut. Ugyanis ez a segédeszköz nagymértékben megkönnyíti a feladatot. Csupán egy tuskóhoz vagy rönkhöz kell rögzíteni, és ezt követően a vezetőlemez már egyszerűen rögzíthetővé válik. Természetesen ebben az esetben is az utasítások pontos betartásával kell elvégezni az élezést.

Végül pedig a mélységhatároló beállításáról érdemes szót ejteni. Ez a beállítás azért fontos, mert meghatározza, hogy a vágófogak mennyire vágjanak be. Nagyon alacsony érték esetén csupán nagyon kevés fát távolít el a vágófog. Ha pedig túl nagy az érték, akkor pedig túl mélyen vág bele a fába. Normál terhelés mellett 3-5 élezésenként érdemes ellenőrizni a mélységhatárolót. Nagyobb igénybevétel esetén természetesen ennél is gyakrabban kell erre sort keríteni. A láncfűrészlánc cseréje akkor esedékes, ha a vágófogak megrepednek vagy pedig a leghosszabb részük 4 milliméternél kisebb.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!