Hogyan készítsünk megfelelő alapot makettünkhöz?

Akármennyire is realisztikus egy alkotás, önmagában, ha nincs beágyazva egy olyan környezetbe, amely az akkori időszakot idézi, nem nyújtja ugyanazt a hatást. Emiatt is olyan fontos, hogy alapot is készítsünk a történelmileg hű példányunkhoz.

A Modellfutár szuper makettkiegészítői között érdemes körülnéznünk, de természetesen otthonunkban is találhatunk hasznos eszközöket, kellékeket, amelyeket felhasználhatunk az alapkészítés során.

Ismerjük meg a múltat!

Annak függvényében, hogy milyen makettet választottunk, nulladik lépésként fel kell térképeznünk annak életútját, azaz például jármű esetén, hogy hol állomásozott, milyen célból használták. 

Ezek a körülmények amiatt lényegesek, hogy az általunk megalkotott példány számára is hasonló környezetet teremthessünk. Az alapnak tehát illeszkednie kell a katonai repülő vagy harci jármű korszakába, amennyiben sivatagban állomásozott, úgy ezt érdemes megjeleníteni az alap egyes részein.

Milyen kellékekre lesz szükségünk?

Alátétre mindenképpen, ami lehet parafa is, emellett szerezzünk be levegőre száradó gyurmát, PVA ragasztót, vajkést. Előre elkészített talajt is használhatunk, ez lesz a textúra alapja, de ennek hiányában gipsz, PVA és víz segítségével magunk is készíthetünk.

Mindehhez fontos megértenünk a textúra jelentőségét, ennél a folyamatnál tökéletesen alkalmazható például homok, kávézacc, de akár föld is. Hasonlóképpen megfelelő textúraként a macskaalom is, mondjuk a bentonit. 

Az alap önmagában még mindig nem elég ütős, bár a textúrával komolyabb hatás kelthető, de növényekre és egyéb kiegészítőkre is szükség lesz a megfelelő összkép érdekében.

Így készítsünk alapot lépésről lépésre

Először hozzuk létre az alapot, ha előre gyártottat választunk, könnyű dolgunk lesz, ha viszont magunk készítjük, akkor egy kis csiszolás, tömítés is szükségessé válhat a végső forma eléréséhez.

A gyurmát nagyon jól felhasználhatjuk, hiszen könnyen formázható, alakítható, érdemesebb kisebb darabokat vágni belőle, és azokból kialakítani az optimális alapot. Arra azonban ügyeljünk, hogy nagyobb mennyiségben túl nehéznek bizonyulhat, így inkább kisebb alapokhoz vessük be, ne egy fél asztalnyi felülethez. A vajazókéssel simábbá varázsolható a felszíne. Ne legyenek benne mély gödrök, nagyobb egyenetlenségek. 

Ezt követően alapozható, ami ugyan nem kötelező. A textúraépítés az a részfolyamat, amely során igazán kreatívak lehetünk. Ezen a ponton hozzuk létre a környezetet, legyen az sivatagi vagy burjánzó, zöld övezet. Majd feltehetjük a növényzetet, apró kiegészítőket.

Utolsó lépés: színezés

Végül következhet a festés, ha például bemosókkal dolgozunk, nyugodtan használjunk festékszórót. Célszerű többféle színárnyalatot keverni, szerencsére bőséges kínálatból válogathatunk pigmentek terén is.

A siker főként a tervezésen, a gondos előkészületeken múlik, a többi pedig már csupán részletkérdés.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!