Hogyan viselkedünk a mindennapokban, és ebben miért kapnak fontos szerepet a sémák?

Biztosan felfigyeltünk már arra az életünk során, hogy bizonyos helyzetek, bizonyos környezetek következetesen hasonló reakciókat váltanak ki belőlünk, amelyek aztán adott esetben tovább is gyűrűznek az életünkben, és szinte előre megszabják a végkifejletet.

Leleplezhetjük önmagunkat is!

Az OnlinePszichológus szolgáltatásának keretében az önismeret hatékony fejlesztésével közelebb kerülhetünk a saját viselkedésünk egyes elemeihez, ez pedig arra is segít lehetőséget találni, hogy akár ki is törjünk az így rögzült sémáinkból, és a változással más megoldásokat vagy megküzdési mintázatokat fejlesszünk ki magunkban.

A sémamód értelmezése

Laikusként egyáltalán nem biztos, hogy ismerjük ezt a fogalmat, ezért érdemes rögtön ennek a tisztázásával kezdeni a dolgot. Az a kép, amit saját magunkról az elménkben őrzünk, nem egy kerek egész, hanem több részre tagolódik. Ezek pedig rendelkezhetnek saját törekvésekkel, vágyakkal, sőt, érzelmekkel is, amik aztán szembe is mehetnek egymással. Őrültségnek hangzik?

Pedig ez nem fikció, valójában mindannyian így működünk. Míg egy mentális betegnél disszociációként, illetve teljesen egyedi személyiségekként szilárdulnak meg az idegen személyiség elemek, addig egy egyébként egészséges, normális embernél a váltás inkább a hangulat módosulásában mutatkozik meg. 

Nézzük meg közelebbről egy példán át, hogy mit is jelent mindez! Például ránk törhet egy szituációban a bizonytalanság érzése, és azt érezhetjük, hogy lehetetlenné vált az, hogy megoldást találjunk. Ezzel egy gyermeki sémamódba kerülünk. Ha ilyen helyzetben haragossá válunk, és szidjuk magunkat, hogy még erre is képtelenek vagyunk, akkor egy egyébként nem jól működő szülő sémamódba lépünk át.

A sémamódok jelentősége

Mivel az egyes módok eltérő programokat futtatnak az érzelmeink, a kognitív funkcióink, valamint ezek kifejeződése, vagyis a cselekedeteink szempontjából is, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy mikor melyik aktiválódik. Meg kell értenünk, hogy ezek között olyanok is megtalálhatóak, amelyek hátrányosan befolyásolják az életünket, a mindennapjainkat. Ellehetetlenítik, hogy megfelelő módon alkalmazkodjunk, vagy reagáljunk, így megnehezítik a boldogulásunkat is.

Az önismeret fejlesztése és a pszichoterápia képes hozzásegíteni bennünket ahhoz, hogy a jól működő sémamódokat részesítsük előnyben a diszfunkcionálisakkal szemben. A sémák között találunk egészséges felnőtt, gyermek, szülő, megküzdési, valamint túlkompenzáló módokat is.

A gyermeki sémák jellemzően negatív, ám elsődleges érzelmekkel kapcsolódnak, például ha méltánytalanul bánnak velünk, ha csalódnunk kell, vagy ha félelem kerít a hatalmába bennünket. 

Érthető, hogy a sémamódok aktiválódása ebben az esetben olyan megküzdési módokat eredményezhet, amelyekkel képtelenség elérni a valódi céljainkat. Ha szeretnénk változtatni ezeken, akkor feltétlenül keressünk fel egy pszichológust, aki hatékonyan tud segíteni ebben.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!