Hova szerelhetők a napelem panelek?

A napenergia hasznosítása az energiahatékonyságra és a fenntartharthatóságra törekvőknél egyre népszerűbb. A panelek telepítése tökéletes módja annak, hogy csökkentsük az energiafelhasználásunkat, az ökológiai lábnyomunkat. Vajon ezeket a napelemeket hova lehet felszerelni és mit érdemes tudni róla? Cikkünkben ennek jártunk utána.

Tetőre vagy esetleg a talajra?

Az ingatlan típusa és a rendelkezésre álló terület dönti el, hogy a napelemek hova helyezhetők el. Gyakori, hogy a házak, épületek tetőszerkezetére kerül elhelyezésre, hiszen sokkal praktikusabb, mint a kertből vagy a földterületből elvenni a más módon is hasznosítható területet. Azoknál, akiknek nincsen elegendő hely a tetőn, inkább a földön kerül elhelyezésre, hiszen ebben az esetben ez is egy jó lehetőségnek kínálkozik. A földre helyezés során a napelem paneleket tartószerkezetre vagy állványokra rögzítik fel, amelyek így egy telken vagy esetleg egy nagyobb földterületen kerülnek kihelyezésre.

Mire figyeljünk, ha a tetőre kerül elhelyezésre?

A tető esetében fontos megvizsgálni annak orientációját és dőlésszögét. A déli, illetve a délkeleti irány a legmegfelelőbb és a dőlésszög körülbelül 30-45 fokos. Ha így telepítik a paneleket, akkor maximális napfényt fognak kapni az egyes elemek. Azoknál az ingatlanoknál, ahol nem ideális a telepítés az elemek számára továbbra is alkalmazhatnak napelemeket, de azzal számolni kell, hogy sokkal kevesebb energiát fognak termelni, így a telepítés is költségesebb lehet.  Az ST Solar napelem rendszer telepítő szerint ez is fontos szempont a helyszíni felmérésnél. Az árnyékot adó fák vagy egyéb tárgyak szintén nehezíthetik a telepítést, hiszen rontják a napelemek hatékonyságát, csökken a termelési kapacitásuk. Mindig vegyük figyelembe ezeket a tényezőket is, ha tervezésre kerül sor.

Engedélyek beszerzése és a szabályozások

A napelemek telepítése csak engedélyeztetés után valósítható meg. A kivitelezésre felkért cégek ezt a feladatot elvégzik a megrendelő helyett. Előzetesen azonban tájékozódni kell a helyi hatóságoknál, hogy milyen vonatkozó előírások akadályozhatják esetleg a telepítést.

Fontos a helyes méretezés

A rendszer méretét a telepítési hely és az energiaigény fogja meghatározni. A nagyobb rendszerek természetesen sokkal több napelemet kívánnak és ehhez megfelelő terület is szükséges. A kisebb rendszerek rendszerint egy tetőn való telepítéssel megoldhatók.

Telepítés és karbantartás

A telepítés komoly feladat, amelyet csak szakemberre érdemes bízni. A szakértők pontosan tudják, hogy melyek az optimális telepítés módszerek és gondoskodnak arról is, hogy a rendszer működőképes legyen a beüzemelés után is.  A hosszútávú hatékonyság érdekében a napelemeket tisztán kell tartani és ha esetleges hibák fordulnak elő, akkor azokat egyből érdemes orvosolni, így a napelemek sokáig fognak rendeltetésszerűen üzemelni.

Láthatjuk, hogy nem túl nehéz eldönteni, hogy hova kell szerelni a napelem paneleket, de minden esetben fontos, hogy a teljes telepítési és tervezési munkálatot szakértőkre bízzuk.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!