Néhány évtizede már benne van a köztudatban a paleo táplálkozás, és aki úgy érezte, hogy ez a megfelelő számára, az már számos paleo recept készítője és mestere. Azonban nagy fokú felelősséget igényel az a terület, amikor születendő kisbabánk, illetve már az újszülött csecsemő hozzátáplálásáról döntünk, és szeretnénk mindezt paleo módra tenni.
Hogyan fogjunk hozzá?
Az Éléskamra finoman reform webáruház alapanyagai sok felnőttnek nyújtanak évek óta folyamatos segítséget, hogy elkészítsék a nekik tetsző vagy szükséges kenyeret és más péksüteményeket. Ez a webáruház nemcsak értékesíti, hanem maga is gyártja a paleo és vegán gluténmentes lisztkeverékeit, mert alapvető megfontolása közé tartozik, hogy segít az életmódjukat megváltoztatni akaróknak.
Mindezek mellett a blogcikkek között számtalan tanács és ötlet olvasható mind a kenyér és más hasonlók sütésének rejtelmeivel vagy akár pont a kisbabák hozzátáplálásával kapcsolatban. Nagyon fontos azt leszögezni, hogy mindenki csak egyéni felelősségre tehet meg dolgokat, és javasolt a gyermekorvossal, védőnővel való előzetes tanácskozás.
Figyeljük továbbra is a tiltólistákat!
Nem feltétlen kell már egy pár hónapos gyerek esetében a hozzátáplálásnál is átállni paleóra. Hiszen sokszor a paleo termékek maguk is allergének, és nem is rendelkeznek csecsemőkre vonatkozó kutatási tapasztalattal. Figyeljük továbbra is az Éléskamra finoman reform oldalán található megengedő listákat, és igyekezzünk azokat betartani.
A paleo étrend sok esetben tartalmaz édesítőket. Ezeket nem javasolt egyáltalán babáknak adni, sőt még kisgyerekeknek sem. A rostokat tartalmazó étrend is átgondolásra int a cég szerint, ugyanis sokszor többet ártunk vele, mint használunk. A rostok kivonják a vizet a bélrendszerből, sokszor átalakítják az emésztést, ezért a még kialakulóban lévő bél- és immunrendszerrel rendelkező babák esetében nagyon nem javasolt az alkalmazásuk.
Mi legyen a tejtermékekkel?
Ha nincs a babának valamilyen veleszületett allergiája a laktózra vagy a tejfehérjére, akkor nyugodtan mehetnek neki a minimálisan tehéntejtartalmú ételek, csak a paleo étrend miatt nem kell átszoktatni a babát a tehéntej termékekről növényi alapú tejekre. A felnőttek szervezetének már egyértelműen kevesebb a szükséglete a tehéntejre, így ezért is van az, hogy sok felnőttnél ebben az életkorban alakul ki a tejtermékek irányában az intolerancia vagy allergia.
Ha semmiképp nem szeretnénk babánknak állati eredetű tejtermékeket adni, pl. egy főzelék sűrítésénél megoldhatjuk, hogy a főzeléket önmagával vagy egy krumplival sűrítjük.
Bármilyen ételt is adunk a kisbabánknak, mindig figyeljük a reakcióit, hiszen ő még nem tudja elmondani, mi a baj, csak jelzi valamilyen módon, ha nagy a gond. Ilyen korban sok esetben a bőr az elsődleges csatorna, amely kimutatja az adott étel által okozott intoleranciát vagy allergiát. Ha bőrtüneteket észlelünk, érdemes az anyukának is naplót vezetni, hogy miket fogyasztott, hiszen ha szoptat még, akkor könnyen lehet, hogy ő viszi be az allergén táplálékot.