A modern kori gályarabság kimerül a mindennapok küzdelmével, helytállással alkalmazottként, vállalkozóként. Evezünk, evickélünk az élet háborgó tengerén, pedig a tényleges evezés több jótékony hatással kecsegtet, mint gondolnánk. Klasszikus értelemben véve eszközigényes, helyigényes sportról van szó, de szerencsére tó- és csónak nélkül, akár otthon is űzhető.
Az evezőgép azért kerül ki győztesen a hagyományos vízi járgányok versenyéből, mert nincs időjáráshoz kötve, nem kell figyelni az áramlatokra, és vajmi kevés esély van közben a vízbe borulásra is.
Miért válaszd az evezőpadot?
Mert a teljes testet megdolgoztatja, egyszerre aktivál több izomcsoportot. A cél lehet többféle, akár zsírt szeretnénk égetni, akár izmot akarunk építeni, akár a az állóképességünket akarjuk felturbózni, az evezőpaddal nem lőhetünk mellé! Bár szépen, intenzíven terheli az izmokat, mégis kíméli az ízületeket. Akár sérülés utáni rekreációs edzésekre is használhatjuk. A gyakorlat pontos elsajátítása persze kulcsfontosságú! A hátizmokon túlmenően edzi a teljes felsőtestet és a lábat is. Edzés során a pulzus emelkedik, a tüdőkapacitás pedig nő. A komplex gyakorlat során nő az izomtömeg, és ezzel egyidőben elégethetünk akár 600-800 kalóriát óránként. Azaz egyesíti magában a kardiót és az izomtömeg növekedést. Ezáltal a testzsír- és izomzat aránya szépen alakul, és egyre tónusosabb külsőre tehetünk szert. Egyre jobban fogjuk bírni, és a keringésünk is hálás lesz, mivel javítja a szív- és érrendszer működését! Az edzés során némi endorfin is felszabadul, így oldja a stresszt, és nem oldja meg ugyan a gondjainkat, de elfeledteti őket egy kis időre. Az edzés utáni tiszta fejjel pedig jobban jönnek a hasznos gondolatok, és az alvással sem lesz gond! Vége az álmatlanul átforgott éjszakáknak, a fizikai aktivitás miatt pihentetőbb lesz az alvás, így másnap energikusabban indulhatunk neki az új napnak.
Variációk különféle célokra
Klasszikus evezés: Kezdj egyenes háttal, közben a lábad legyen rögzítve a pedálokon. Indíts a lábaid kinyújtásával, majd húzd magadhoz a fogantyút a karjaiddal, végül térj vissza kiinduló helyzetbe. Ez a gyakorlat az egész testedet megdolgoztatja és javítja az állóképességedet.
Intervallum edzés: Váltogasd a magas intenzitású gyors evezést lassabb, pihenős szakaszokkal. Variálgasd az evezőgép különféle programjait, így felturbózhatod a kardiovaszkuláris állóképességedet, és gyorsítja a zsírégetést.
Állóképességi evezés: Egyenletes, mérsékelt tempóban evezz hosszabb ideig. Ez a módszer fejleszti a szív- és érrendszert, valamint javítja az aerob kapacitást.
Célzott izomépítő edzés: Használj nagyobb ellenállást, és végezz lassabb, kontrollált mozdulatokat. Erősíti a hát-, kar-, és lábizmokat.
Mindegyik típus hatással van valójában mindenre, de játszhatunk a különféle módszerekkel, és így változatosabbá tehető az evezés. Ha az elsődleges cél a zsírégetés, akkor 30-45 percnyi evezéssel célszerű számolni, hogy jöjjön is az eredmény. Természetesen ez nagyban múlik az edzettségi szinttől – ha nem bírjuk, akkor fokozatosan kell növelni az evezőpadon töltött időd!
Buktatók és gyakori hibák
Mint minden mozgásformánál, az evezésnél is ügyelni kell néhány dologra. Nemcsak a fejlődés érdekében, hanem azért is, hogy ne sérüljünk le, és ne menjen el a kedvünk az egésztől. Az evezőpad használata egyszerű, de van néhány gyakori hiba, amit érdemes elkerülni.
– Az evezőgépen történő edzés közben nagyon oda kell figyelni arra, hogy a kiinduláskor hajlított térddel, enyhén előre dőlve, de egyenes gerinccel ülj. Ha görnyedt háttal evezel, túl fogja terhelni a gerinced! Kerüld a rossz testtartást!
– Csak karból evezel: ez is tipikus hiba szokott lenni. A mozgásnak szinkronban kell lennie! Nem szabad csak karból húzni, ügyelj arra, hogy a mozgásod során szinkronban legyen a karod, a törzsed, és a lábaid!
– Ne kapkodj, ha gyorsabb tempó mellett döntesz, akkor is tartsd a tested kontroll alatt, hogy maximalizáld az edzés hatékonyságát!
Ha a fentieket kombinálva, helytelenül evezel, akkor sajnos előtt-utóbb több problémát okozhatsz az edzéssel, mint hasznot! Ha a rossz technikával hajtod végre a mozdulatsorokat, a hátad alsó része túlterhelődhet, aminek derékfájás lehet a vége. Ha nem tudod egyenes háttal végezni a gyakorlatot, könnyíts kicsit az ellenálláson! Sőt! Ha rosszul csinálod, pórul járhatnak a térdízületeid, vagy – helytelen kartartás esetén a vállaidat is túlerőltetheted!
Mindenképp szükséges kihangsúlyozni, hogy az eredmény nem csak úgy hipp-hopp érkezik! Szó szerint meg kell izzadni érte! Az edzés pedig csak egy szelete az egésznek. Ugyanúgy figyelni kell a táplálkozásra is. Tégla nélkül nem lehet építkezni, az izmoknak fehérjére lesz szüksége. Sok fehérjére! Ezt fedezhetjük fehérjedús ételekkel, vagy jó minőségű táplálék kiegészítőkkel is. A tojás, sajtok remek fehérjeforrások, ugyanakkor figyelembe kell venni a zsírtartalmukat is. Húsok esetén azért nem muszáj átesni a ló túloldalára, és a megunt, száraz csirkemellen élni. A zsírban oldódó létfontosságú vitaminok (az a bizonyos D-E-K-A) hatékony „bedolgozásához” pedig nélkülözhetetlen a mértékletes zsírbevitel. A fejlődés másik alappillére pedig a regeneráció, mert az izmoknak is szükségük van egy kis pihenésre. Pihenésen nem az értendő, hogy alvásidőből elveszünk a hajnalig tartó sorozatnézéshez, hanem a minőségi, mély alvás! Ha mindenre ügyelünk, akkor széles váll, karcsú derék, kidolgozott combok, és emberfeletti kitartás lesz a jutalmunk!