KATA-s vállalkozó vagy? Akkor minden bizonnyal ismerős a helyzet, hogy hitelhez jutni nem a legegyszerűbb folyamat. Cikkünkben alaposan körbe járjuk a kérdést, és adunk néhány gyakorlati tippet, aminek köszönhetően nagyobb eséllyel lesz sikeres az igénylésed.
Vállalkozásba kezdeni nem kis döntés, és számos kockázatot rejt magában, azonban álmaink vállalkozása sokszorosan meg fogja hálálni a befektetett időt és energiát, így nem érdemes elbizonytalanodni a kezdeti kihívások láttán. Előfordulhat, hogy az első időkben egy kis tőkére lenne szükség, azonban a KATA-s vállalkozói hitel sikeres igénylése nem olyan egyszerű folyamat. Mik a fő akadályozó tényezők?
Ezért nehezebb KATA vállalkozóként hitelt kapni
Az egyik legjelentősebb nehezítő tényező, hogy a hitelbírálatkor nem a teljes jövedelmünket veszik figyelembe. Bankoktól és ajánlatoktól függően általában a számlázott bevételed mindössze 60%-ával kalkulálnak, így pedig máris sokkal nehezebb helyzetből indulsz.
Miért ilyen bizonytalanok a bankok a KATA-s vállalkozásokkal szemben?
A fő indok leginkább az, hogy a havi bevételünket túl sok különböző tényező befolyásolhatja, így kockázatosnak ítélik a tartozás rendezését. Nem számít, mennyi forgóeszközzel vagy stabil cash flow-val rendelkezünk a korábban lezárt pénzügyi éveinkből.
Hogyan legyen sikeres a hitelfelvétel?
#0: Először is gondoljuk át vállalkozásunk létrehozása előtt, hogy szükségünk lesz-e hitelre. Általánosan bevett szokás, hogy minden bank minimum 12 havi működés után fontolja meg egyáltalán a kölcsönök folyósítását.
#1: Szánjuk rá az időt a tájékozódásra: A magyar bankok között, különösen a 2022-ben jellemző gazdasági folyamatok miatt, óriási különbségek tapasztalhatóak. Míg egyes bankok 12 havi működés után már akár folyósíthatnak nekünk hitelt, máshol csak 24 hónap után. De abban is vannak különbségek, hogy melyik bank, milyen mennyiségű jövedelmet vesz figyelembe. Egyes bankok csak a kiszámlázott összeg 50%-val kalkulálnak a hitelképesség megállapításakor.
#2: KATA-s tevékenységet nem érdemes Bt. formájában végezni, ha hitelre lenne szükségünk. Ebben az esetben ugyanis biztosak lehetünk benne, hogy a teljes bevételünk maximum 50%-át veszik figyelembe, vagyis különösen nehéz lesz tőkéhez jutni.
#3: Legyenek pénzügyi terveink: Ha nem személyi kölcsönben vagy lakáshitelben gondolkozunk, hanem valamilyen vállalkozói hitelben, akkor a sikeres hitelfelvételhez szükségünk lesz pénzügyi kimutatásokra. Szánjunk kellő időt ezek elkészítésére!