A téli sportok között sok olyan lehetőség van, ami a hóban való mókát megkoronázza. A vidám szánkózástól kezdve egészen a fekete pályás siklásig mindent érdemes kipróbálni. Emellett fontos gondolni arra, hogy olyan eszközt válasszunk a kalandhoz, ami környezetbarát.
Például egy szánkó sokkal fenntarthatóbb választás, mint a műanyag fólia. A síelés tekintetében viszont a megfelelő eszköz a sícipő és a síléc, de nem érdemes megfeledkezni a JóBringa kínálatából beszerezhető síbotról sem.
Mindhárom kellék szervesen hozzátartozik ehhez a téli sporthoz, így mindegyiknek megvan a maga feladata és funkciója. Tarts velünk, és megmutatjuk, mire jó a síbot, és hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelőt.
Mit tudhat egy síbot, ami nélkül nem igazi a síelés?
Nem meglepő tulajdonsága, hogy rettenetesen sokat segít az egyensúly megtartásában, emellett a meredek lejtőkön és a szűk kanyarokban nagymértékben megkönnyítik a hatékony és precíz mozdulatokat.
Ehhez hozzátartozik, hogy a megfelelő technika elsajátítása elengedhetetlen, amit meg kell tanulni. A másik lényeges dolog az a lendület, mert síbotok segítségével sokkal nagyobb lendületet vihetünk a siklásba a pályákon.
Olyan terepen, ahol nem kezelt pályán haladunk, hanem mély hóban, szintén nagy hasznát vehetjük, mert az egyensúlyt nehezebb lenne megtartani nélküle. Sokkal könnyebb irányítást tesz lehetővé, ha a kezünkben van a síbot és megfelelő technikával használjuk.
Vásárlási szempontok
Annak érdekében, hogy ne okozzon csalódást a használata, mindenképpen szem előtt kell tartani néhány dolgot vásárláskor. Ezek közé tartozik a hosszúság, ami a megfelelő testtartásban sokat segíthet és abban is, hogy kevesebb energiabefektetést igényeljen a haladás.
Az anyaga szintúgy lényeges, mert választhatunk az alumínium, karbon vagy kevlár modellek közül. Az alumíniumból készült síbotok olcsóbbak és tartósak, míg a karbon anyagúak könnyebbek, és jobban elnyelik a rezgéseket.
A kevlár pedig a legmodernebb változat, ami egyszerre könnyű, strapabíró, ezért jellemzően a haladó síelők kedvenc választása. Mindemellett gondolni kell a fogantyúra és a csuklópántra is, mert a kényelemhez és a stabil kézbentaráshoz is hozzájárulnak.
Mire figyeljünk a karbantartást és a használatot tekintve?
Minden használat után meg kell szabadítani a síbotokat a hótól és a jégtől, hiszen az anyag károsodása és az esetleges korrózió így elkerülhető. Kifejezetten az alumínium alapanyagú modellek esetén fontos a megfelelő tárolás kérdése, mert vigyázni kell arra, hogy ne hajolhasson meg.
A botok végére szerelt hókarikák esetén folyamatos ellenőrzésre lehet szükség, mert ha ezek nincsenek megfelelően rögzítve, akkor érdemes kicserélni őket. Ezek gondoskodnak ugyanis arról, hogy a síbot ne süllyedjen túl mélyre a hóban.
A mozdulatok harmóniája érdekében pedig szinkronban kell használni a sílécek mozgásával, ami az élvezetes síelés záloga lehet. A helyes technika elsajátítása így elengedhetetlen annak érdekében, hogy a sport ne legyen túl fárasztó, és kellően tudjuk élvezni a havas lejtőket.