Izgalmas munkahelyek, ahol a Java-t használják

A világ folyamatos fejlődésével egyre nagyobb igény mutatkozik azokra a szakemberekre, akik jártasak a Java területén. Nem véletlen, hogy rendkívül sok helyen használják ezt a programnyelvet. Az alábbi cikkben összefoglaljuk, hogy a Java pontosan milyen munkakörökben is hódít magának egyre nagyobb teret.

Sokféle oka lehet annak, hogy a Java népszerűsége mind a mai napig töretlen, többek között például:

  • a kiemelten jó struktúrája,
  • az átlátható felülete,
  • a könnyű használhatósága,
  • a visszafelé kompatibilitása,
  • az erős IDK, vagyis az integrált fejlesztői környezete,
  • a stabil keretrendszere – nem véletlen, hogy az üzleti szférában rengeteg bank, illetve pénzintézet is ezt a programnyelvet választotta.

Mindemellett számottevő az is, hogy:

  • kitanulásával erős programozói alapra tehetünk szert, ezáltal pedig sokkal könnyebb lesz elsajátítani a JavaScript, illetve a Python alapjait is.
  • platformfüggetlen, amely annyit jelent, hogy kevés, vagy épp semennyi módosítással az összes operációs rendszeren hibátlanul működik,
  • a Javaban megírt szoftverek szinte kivétel nélkül rendkívül stabilak.

Sokoldalúsága miatt pedig számos területen alkalmazzák, mint például:

  • alkalmazásszerverek fejlesztése,
  • mobil, vállalati, asztali, illetve webes alkalmazások létrehozása,
  • unit tesztek elvégzése,
  • játékok, oktatóanyagok és termékek fejlesztése.

Mindemellett a Java számos olyan munkahely mindennapjainak részét képezi, amelyről nem is gondolnánk. Nézzünk most néhányat ezek közül.

NASA

A Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal, röviden a NASA, rengeteg alkalmazásának fejlesztéséhez használja kiegészítésként a Java programnyelvet. Ilyen többek között:

Az SDK vagy a World Wind

Az előbbi egy szoftverfejlesztő készlet, míg a második segítségével például az asztronauták a Föld bármely pontját képesek teleszkópszerűen felnagyítani.

Felhőalapú alkalmazások kialakítása és fejlesztése

A drive-alapú szolgáltatások fejlesztésében kulcsszerepet játszik a Java. A szoftverfejlesztők általában a webes API-k, illetve az ügyfélalkalmazások létrehozásakor szokták használni, ám nem ritka az sem, hogy a segítségével felhőben hozzák létre a programokat. A Java ugyanis tökéletesen kompatibilis a felhő-, a mobil- és az asztali alkalmazások variációival egyaránt. Mivel az AV/VR alkalmazások működéséhez is elengedhetetlen a felhő-alapú program, ezért nem meglepő, hogy azok alapját is a Java adja.

A felhőalapú tárolófelületek és alkalmazások népszerűségének növekedése miatt nem véletlen, hogy néhány nagyobb munkahely már külön szakembereket is alkalmaz a saját felhőjének a fejlesztésére. Ilyen nagyvállalat például az ENSZ, a Nestlé, a Jaguár, vagy épp a Universal Studios is.

Önvezető autók fejlesztése

A világ fejlődésének kulcsa egyértelműen az automatizálásban rejlik. Nincs ez másképp a járművek esetében sem. Az első önvezető autók a közelmúltban láttak napvilágot, a fejlesztésükben pedig fontos szerepet játszik a Java. A program segítségével ugyanis könnyedén „megtaníthatjuk” az autókat azokra az alapvető mozdulatsorokra, amelyek az önálló működést kellően biztonságossá teszik.

Speciális effektek

A különféle vizuális effektek elkészítésével foglalkozó cégek is előszeretettel használják a Javát. Az Industrial Light & Magic – röviden ILM – például a Java és a Python funkcióit ötvözve egyszerre rendezi sorba az animációs jeleneteit.

Videojátékok készítése

Számos olyan cég vagy videójáték-készítő nagyvállalatról tudunk, amelyek kifejezetten olyan tartalmakat gyártanak, amelyek hibátlanul futnak a Javán. A Javával járó játékkönyvtár segítségével ráadásul könnyedén keresgélhetünk a Javára készített játékok között. Emellett a legtöbb Android telefonra gyártott játék alapja is a Java.

Iskolák és tudományos intézmények

Ha már egészen korán el szeretnénk kezdeni a programozással foglalkozni, akkor valószínűleg az informatika órákon a Java vagy a Python lesz az első programnyelv, amivel meg fogunk ismerkedni. Ez nem véletlen, ugyanis magukat az iskolai alkalmazásokat is ezzel a két szoftverrel hozzák létre.

Internet of Things, vagyis a Dolgok Internete

Az Internet of Things egy gyűjtőfogalom, amely voltaképpen a biztonsági kameráktól kezdve az okosotthon eszközökig minden eszközt magába foglal. Egyvalami azonban közös ezekben a termékekben: a fejlesztésükre kivétel nélkül a Javát használják. A Java leginkább akkor jön jól ebben a szektorban, amikor az adott eszköznek folyamatosan alkalmazkodnia kell valamilyen körülményhez – például a változó hőmérséklethez vagy épp a páratartalomhoz.

Ahogyan halad az idő, minden folyamatosan fejlődik, így nyílik egyre több lehetőség a Javában jártas IT-szakemberek számára is, ezért érdemes szinte minden életszakaszban belefogni és kitanulni ezt a szakmát.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!