Több mint 200 éhes jegesmedve gyűlt össze az oroszországi Vrangel-szigeten, miután a víz egy hatalmas bálna tetemét sodorta a partra. A nem mindennapi jelentet nemcsak a a sziget természetvédelmi szakemberei, hanem több turista is megörökítette, ugyanis a Heritage Expeditions nevű vállalat hajója éppen a “piknik” idején haladt el a közelben.
„Épp a part mentén hajóztunk, amikor megláttuk a hatalmas jegesmedve-csapatot. Először nem akartunk hinni a szemünknek. Ez egy olyan élmény, amelyre életünk végéig emlékezni fogunk” – mondta Rodney Russ, a cég vezetője.
A túravezető egyből rájött, miért is gyűltek össze a jegesmedvék: egy elpusztult grönlandi bálna hozta őket össze. A Vrangel-sziget nemzeti park munkatársai szerint 230 állat érkezett a parthoz, hogy a bálnából lakmározzon. A jegesmedvéket minden bizonnyal a tetem szaga csalogatta oda, ezeknek az állatoknak ugyanis igen kifinomult a szaglásuk, s kilométerekről is képesek megérezni a potenciális zsákmány szagát.
Zsákmány után kutatva egyébként akár napi 70 km-es távolságot is megtesznek. Míg sok más medvefaj étrendjén igen jelentős szerepe van a növényi eredetű táplálékoknak, addig a jegesmedve csak a sarki nyár hónapjaiban fogyaszt egy kevés zuzmót, mohát vagy bogyót, de azt is csupán étrendi kiegészítésként.
Ez a hatalmas, talán lomhának tűnő állat nagyon ügyesen halászik, ha pedig vadászik, kitartóan üldözi zsákmányát, akár 40 km/óra sebességgel is tudnak futni. A kedvenc táplálékát a fókák és halak képezik, de olykor madarakat és rénszarvasokat is zsákmányul ejt, de a dögöt sem veti meg.
Ősszel a környező jégtáblákról csapatostul érkeznek a vemhes jegesmedvék a Vrangel-szigetre, hogy a tél folyamán világra hozzák bocsaikat. A Vrangel és a Herald szigeteket a jegesmedvék legnagyobb sarkvidéki “szülőotthonának” nevezik.
A zord éghajlatú Vrangel a Jeges-tenger egyik szigete a Kelet-szibériai-tenger és a Csukcs-tenger között, Oroszország északkeleti részén. A közeli Herald-szigettel együtt 1976 óta természetvédelmi terület, melyet „A Vrangel-sziget és környezete természeti rendszere” összefoglaló néven 2004-ben felvettek az UNESCO Világörökség listájára. A két sziget és a környező vízterület egész sor ritka és fokozottan védett állat- és madárfajnak ad otthont.