Egy fontos telefonhívás, munka egy laptopon, egy ütős film a tévén, egy recept kikeresése a tableten. Többek között az a közös pont bennük, hogy mindegyiket egy kijelzőn követed nyomon. Már akkor is kijelzőt nézel, ha az autó műszerfalára pillantasz, vagy megnézed az órádon, hogy mennyi az idő. Egy új (vagy régi) könyv illatát, lapok halk suhogását ugyan nem adja vissza egy e-book olvasó, de mégis praktikusabb ötven könyvet azon tárolni, mint egy hatalmas helyet igénylő polcrendszeren. Már szinte észre sem vesszük, mégis rengeteg kijelző vesz körül bennünket a nap minden pillanatában.
Alapvető és megbízható
A kijelző mögötti készülék általában igen drága, és éppen a kijelző az egyik legsérülékenyebb pontja. Egy óvatlan mozdulat (leesik, nekiütődik valaminek, ráesik valami, stb.) – és a drága eszköz még drágább lesz, ugyanis a kijelzőcsere árát nagyon megkérik. Ha amoled kijelzőről van szó, még mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni. Egy alapvédelemre tehát mindenképpen szükség van. A legegyszerűbb, legkényelmesebb megoldás a kijelzővédő fólia (kiegészítve természetesen egy tokkal).
A fejlődést ezt a kijelzővédő fóliákat sem kerülte el
A fóliáknak is megvan a saját evolúciója. A korai kijelzővédők még vékony műanyag fóliák voltak, amelyek inkább apróbb, gyengébb karcolások ellen nyújtottak védelmet. Az újabb technológiájú fóliák már nemcsak az eszköz mechanikai védelmére szolgálnak, hanem csökkenthetik a tükröződést, megvédhetik a szemet a kék fénytől, és ujjlenyomat-ellenálló bevonattal is rendelkezhetnek.
Üveg vagy kerámia?
Jelenleg két vezető típus között oszlik meg a kijelzővédő fóliák trónja, ez pedig az edzett üveg, és a kerámia. Hasonló minőség, hasonló magas szintű védelem. Az edzett üveg karcállóságban- a kerámia pedig rugalmasságban emelkedik ki.
Az edzett üveg
Értelemszerűen üvegből készül, amelyet hőkezelés során erősítenek meg. 600–650 celsius-fokra hevítik az üveget, majd hirtelen lehűtik némi hideg levegővel. A gyors hűtés során feszültség alakul ki az üveg belsejében, amely megnöveli a külső rétegek szilárdságát, miközben a belső részek feszített állapotba kerülnek. Ennek az eljárásnak köszönhetően az edzett üveg 4-5-ször erősebb, keményebb, tartósabb lesz, mint a normál üveg. Ha az edzett üveg törik, apró, tompa szélű darabokra esik szét, amelyek sokkal kevésbé veszélyesek, mint a hagyományos üveg esetén keletkező éles szilánkok.
A kerámia kijelzővédők
Készítésük során finomított kerámia részecskéket használnak, amelyeket összekevernek különböző polimerekkel és más anyagokkal. Ezt a keveréket egy vékony rétegben alkalmazzák, majd magas hőmérsékleten kezelik, hogy tartós, rugalmas és karcálló felületet hozzanak létre. A kerámia alapú fóliák nem tartalmaznak teljes mértékben hagyományos üveget, hanem kerámia-kompozit anyagból készülnek, amely ötvözi a kerámia keménységét és a műanyag rugalmasságát. A kerámia kijelzővédő rugalmas, így kevésbé hajlamos a törésre. Elnyeli az ütés energiáját, ami kisebb sérüléseket okozhat a kijelzőn, és nagyon nehezen törik.
Milyen kijelzőkre készülnek védőfóliák?
Mobilok
Talán nem túlzás azt állítani, hogy a leggyakrabban mobiltelefonok kijelzőjének védelmére használjuk. Itt az is szempont lehet, hogy például tömegközlekedésen, vagy bárhol máshol ne lássanak rá illetéktelenek a kijelzőre. Erre a legjobb megoldás a betekintésgátló fólia. Ennek használata mellett csak bizonyos szögből látható a kijelző, így adataink, privát dolgaink biztonságban lesznek a kíváncsiskodó tekintetektől.
Okosórák
Az okosórák szintén drágák és sérülékenyek is. Sportoláskor, szabadidős tevékenységek során mindig rajtunk van, ezért mindenképp érdemes kijelzővédő fóliával ellátni.
Tabletek
A tableteket is védeni kell. Egy iPad nemcsak teljesítményben, megbízhatóságban emelkedik ki, hanem az árával is. Éppen ezért érdemes alaposan felpáncélozni egy minőségi üvegfóliával! Hiszen, ahogy a mondás is tartja, jobb félni, mint megijedni!
Fedélzeti konzol kijelzője
Az autókon számos biztonsági rendszer van, ami azért felel, hogy épségben A pontból B pontba jussunk. Mi pedig nemcsak egymásra vigyázunk a közlekedés során, hanem a drága autónkra is. Az utastér egyik legsérülékenyebb része a fedélzeti konzol kijelzője. Ezek a kijelzők gyakran TFT-LCD technológiát használnak, és jól láthatóak nappali fényben is, illetve hosszú élettartammal rendelkeznek – hacsak nem történik valami malőr, és mondjuk a pakolászás hevében hozzáütődik valami. Igen drága hibát véthetünk egy esetlen mozdulattal! Az érintőképernyős technológia itt is gyakran előfordul, ami segíti az intuitív kezelést, és persze drágítja az esetleges szervízt. Ahogyan a telefonoknál, itt is kiemelten fontos, hogy a fólia tökéletesen illeszkedjen a kijelzőre, ne akadályozza a kezelést. Autótípusonként eltérő formájú és méretű fóliára van szükség, mivel ezek nem egységesek.
Játékkonzolok
A hordozható játékkonzolok kijelzői rengeteg örömöt és szórakozást okoznak. Mivel hordozzuk, fokozott veszélynek vannak kitéve, akár egy családi játékpartin, akár a tömegközlekedésen. Még otthon „ülve” is érheti sérülés. A Switch dokkolójába való rendszeres behelyezés és kivétel során a kijelző véletlenül érintkezhet a dokkoló belső részeivel. Egy védőfólia védelmet nyújt a dokkolási folyamat során fellépő kopásokkal vagy karcolásokkal szemben.