Kondenzációs problémák a szellőztetőrendszerekben: a kiváltó ok és a lehetséges megoldások

Otthonunk kényelmének érdekében érdemes szellőztetőrendszert kiépíteni, hogy folyamatosan biztosítsuk a friss és egészséges levegőt a lakásban. A szellőztető berendezések és a ventilátorok jó szolgálatot tesznek egész évben, nagyban megnövelik az otthonunk komforszintjét.

A ventilátorok.hu szellőrendszerek és ventilátorok kínálatában mindenki megtalálhatja az otthona számára tökéletes megoldást, hogy valóban kellemes környezetet teremthessen a mindennapi élethez. A szellőzés biztosításakor viszont számolnunk kell azzal, hogy igen gyakran kondenzációs problémák is felmerülhetnek, amelyek orvoslásával nem árt tisztában lennünk.

Mi okozza a kondenzációs problémát?

A helyiségek szellőztetésének megoldása többféle módon történhet. Beépíthetünk különböző teljesítményű ventilátorokat, vagy telepíthetünk teljes szellőztetőrendszereket is. Azonban bármelyik lehetőséget is választjuk, számolnunk kell a kondenzációs probléma megjelenésével.

Előfordulhat ugyanis, hogy az elszívási vagy ritkább esetekben a légbevezetési pontokon nedvesség jelenik meg. Ez annak a következményeként alakul ki, hogy a meleg levegő érintkezik a szellőzőrendszer hideg felületű csövével, és kicsapódik a keletkező pára. Ekkor az elszívási pontok környékén foltok jelenhetnek meg a falon, hosszú távon pedig a nedvesség károsíthatja a fal szerkezeti elemeit is, például a gipszkartont.

A nedvesség bejuthat a szellőzőberendezésbe is, meghibásodást okozva az elektromos részeiben és akár zárlathoz is vezethet. Sajnos mivel a kondenzációs probléma nem a berendezés meghibásodásának az eredménye, hanem külső tényezők befolyásolják, így a gyártók nem vállalnak ilyenkor garanciát. 

Mi a megoldás a problémára?

Többféle megoldás létezik a kondenzáció mérséklésére vagy megszüntetésére, de ha ez nem lehetséges, akkor a szakembernek gondoskodnia kell a kondenzátum biztonságos elvezetéséről. A tökéletes megoldás a megelőzés. Érdemes úgy kialakítani a szellőztetést, hogy minimalizáljuk a nedvesség kicsapódásának lehetőségét. 

Szakszerű telepítés szükséges, és a keletkező kondenzvizet az oldalfalra érdemes kivezetni. Használhatunk kondenzcsapdát is, amely túlfolyóval ellátott, és azt a célt szolgálja, hogy a hideg és meleg levegő találkozási pontján elvezesse a kicsapódó kondenzvizet. A rendszer csövét is szigetelhetjük, ezzel meggátolva a hőhíd kialakulásának lehetőségét, de a csőrendszer megfelelő lejtésének kialakítása is szükségszerű lehet. Telepítéskor pillangószelep is beépíthető, amely megakadályozza, hogy a levegő visszafelé áramoljon, így mérsékelheti a kialakuló hőmérsékletkülönbség miatti kondenzvíz mennyiségét.

Tipp a vásárláshoz

Ha magas minőségben gyártott, megbízható szellőztetőrendszert vagy ventilátort keres akár az otthonába, akár cége irodájába, akkor érdemes a ventilátorok.hu webshop kínálatában böngésznie, mert egészen biztosan meg fogja találni azt a megdolást, amely az Ön számára a legmegfelelőbb.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!