Közel 70 éve nem látott szuperholdban gyönyörködhetünk november 14-én

Páratlan közelségbe kerül november 14-én a Földhöz a Hold, az úgynevezett szuperhold ezúttal sokkal nagyobb és fényesebb lesz, mint bármikor az elmúlt csaknem 68 év során. A szuperholdnak azt nevezzük, amikor a holdtölte az égitest ellipszis alakú pályájának a Földhöz legközelebbi pontján következik be. Ilyenkor az égitest látszólagos mérete körülbelül 14 százalékkal haladja meg szokásos nagyságát, fényessége pedig 30 százalékkal nő.

szuperhold-3Fotó: Wikipedia/Gk1089

Átlagosan minden 14. holdtölte szuperhold, ennyire nagynak és fényesnek azonban ritkán láthatjuk az égitestet: utoljára 1948 januárjában volt ilyen és legközelebb 18 év múlva, 2034 novemberében lesz hasonló. Igaz, akkor még nagyobbnak látjuk a Holdat.

szuperhold-5Fotó: Wikipedia/ Biswarup Ganguly

szuperhold-4Fotó: Wikipedia/Marcoaliaslama

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA adatai szerint a Hold november 14-én 356 ezer 508 kilométerre lesz a Földtől. Ez 46,7 kilométerrel kisebb távolság, mint a legutóbbi rekorder szuperhold alkalmával, 1948. január 26-án. A rendkívüli szuperhold az egész Földről látható lesz jó idő esetén szabad szemmel is, de látcsővel vagy teleszkóppal minden korábbinál jobban kivehetők lesznek a Hold felszínének részletei. Számítások szerint 2034-ben a szuperholdat akkor “alig” 356 ezer 445 kilométer választja el a Földtől.

VIDEÓ:

MTI


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!