A képeken azt a fekete hattyút (Cygnus atratus) láthatjuk, amelyet a Xantus János Állatkert munkatársai telepítettek a győri Adyvárosi tóba. A hattyú mellett sárga fütyülőludakat és sörényes ludakat is telepítettek a tóba, amik fürgén úszkálva, azonnal birtokba vették új otthonukat.
MTI fotó: Krizsán Csaba
MTI fotó: Krizsán Csaba
MTI Fotó: Krizsán Csaba
MTI fotó: Krizsán Csaba
MTI fotó: Krizsán Csaba
A fekete hattyú nem vándorló faj, Délnyugat-Ausztráliában és Tasmaniában honos. Testhossza 110-140 centiméter, szárnyfesztávolsága 160-200 centiméter testtömege maximum 9 kilogramm. Tollazata tiszta fekete, fodrokkal a hátán. Evezőtollai fehérek, főleg repülés közben feltűnőek. Szeme barna, csőre vörös, lába barnásfekete vagy tiszta fekete, nagy széles úszóhártyával ellátottak. Általában trombitáló kiáltásokat hallatnak.
Mint a hattyúk mindegyike, ez a faj is monogám, hosszú távú párkapcsolatban él. Sekély tavak, nádasainak szélén, nádszálakból és gyékényből rakott kupacra rakja 4-5 tojását. Fészkei mindig a vízben vagy annak közvetlen közelében állnak, olykor időszakos vizek közelében is költhet. Kedvező helyeken laza telepek alakulnak ki. A kotlás 40 napig tart, a szülők felváltva ülnek a tojásokon. Fiókáik tollazata piszkosfehér, csőrük még fekete. A fiatal hattyúk csak 150-170 nap múlva válnak röpképesekké.