Az igazán lelkiismeretes gazdik mindent megtesznek annak érdekében, hogy kiskedvencük semmiben ne szenvedjen hiányt. Ahhoz, hogy boldog, kiegyensúlyozott kutyát tartsunk, nem kell sok, mindössze néhány alapvető dolog.
A Kutyabarát Magazin hasznos tanácsokkal látja el az olvasókat, melyek nem csupán a kezdő gazdik számára jönnek jól. Az igazán jó kutyatulajdonos nemcsak az állat testi, hanem lelki jóllétéről is gondoskodni akar. Erre szerencsére nagyon sok lehetőség adódik. Ráadásul nem is kell nagy dolgokra gondolni.
Friss, ízletes falatok
Ahhoz, hogy sokáig élvezhessük kis kedvencünk társaságát, nagyon fontos, hogy gondoskodjunk az egyéni preferenciái és igényei alapján a megfelelő táplálásról. Lehetőség szerint ne a legolcsóbb, tápanyagszegény tápot vásároljuk meg, hanem minőségi típus mellett döntsünk.
Habár alapszabály, hogy emberi élelmet nem szabad az állatnak adni, azonban egy tojás vagy egy szelet sütőtök kivételt jelenthet ez alól, mivel nem jelentenek veszélyt az állatra, és tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Ráadásul így az állat étrendje is kevésbé lesz egyhangú.
Enrichment, azaz környezetgazdagítás
A környezetgazdagítás gyakorlatilag egy gyűjtő kifejezés, melyet olyan dolgokra értünk, melyek segítségével a fogságban tartott állatok képesek kielégíteni természetes ösztöneiket. Erre kiváló példát jelentenek az állatkerti állatok, akiket olyan eszközökkel látnak el, melyekkel természetes környezetükben is találkozhatnak vagy olyan ételekkel etetik őket, amit a vadonban is fogyasztanának.
Bizonyos tekintetben a kutyák is fogságban tartott állatoknak tekinthetők, akik nem igazán tudják természetes ösztöneiket szabadon kiélni, mint például a szaglászás, vadászat vagy ásás. Az enrichment módszerek és eszközök elősegíthetik, hogy akár otthoni környezetben is, a gazdik számára is elfogadható módon történjen ez meg.
A döntés szabadsága
A kutyáknak is szüksége van némi szabadságra, persze a normál kereteken belül. Ha egy-két apró dologban dönthet, akkor az állat is boldogabb lesz. Nem kell nagy dolgokra gondolni, már az is sokat számít, ha például eldöntheti, hogy milyen játékkal játsszon kettő közül, vagy hogy jobbra vagy balra menjen a séta során, esetleg melyik kezünkben lévő jutalomfalatot kéri.
Ezek apró, azonban a kutya számára fontos döntések. Vagyis nem a négylábú dönti el, hogy merre sétáljunk vagy mikor kapjon jutalomfalatot, csak két, számunkra egyformán jó opció közül választhat.
A fentiekből jól látszik, hogy apró változtatásokkal és odafigyeléssel jelentősen javíthatjuk kis kedvencünk életminőségét. Ahogy az élet sok más területén, ez esetben is igaz, hogy a mennyiség helyett sokkal fontosabb a minőségi, apróbb, de megfontolt változtatások.