Az izzadást a tudomány és a Wikipédia az alábbiak szerint fogalmazza meg. „A bőr irharétegében elhelyezkedő verejtékmirigyek által termelt, a bőr felületére kivezetett váladékot verejtéknek, a folyamatot verejtékezésnek vagy izzadásnak nevezzük. Az izzadás vagy verejtékezés a szervezet fizikai hőszabályozásának azon része, amelyet a szervezet végső eszközként akkor vet be, amikor a hőleadás általános módjai, mint a kondukció (elvezetéses hőleadás), a radiáció (hőkisugárzás), a konvenció (áramlásos hőleadás), az evaporáció (párologtatás) már nem biztosítanak hatékony védelmet a szervezet túlzott felmelegedése ellen.”
Az izzadás definíciója egy hétköznapi férfi szemével
Zavaró foltok, kellemetlen szagok, időnként rendkívül kínos pillanatok, amiket ilyen-olyan praktikákkal igyekszünk leplezni, ha tudunk. Ez a jóval kevésbé tudományos, mégis életszerűbb és egyértelműbb definíciója a folyamatnak. Ebben a magyarázatban nincsenek olyan kifejezések, mint kondukció, meg radiáció, mégis azonnal tudjuk, és értjük, hogy miről van szó.
A „tünetekről” dióhéjban
Most, hogy tisztáztuk kondukcióval és kondukció nélkül is az izzadást, mint fogalmat, nézzük meg, hogy valójában mit is jelent ez számunkra a mindennapokban. Vegyünk példaként egy átlagos júliusi napot, ahol már előfordulnak akár hőségriadók is. Ha nem klimatizált körülmények között alszunk, és már az esték is forróak, akkor gyakorlatilag, minden túlzás nélkül a saját levünkben ébredünk. A tusolás során érezzük, hogy a kellemes hűsítő víz csupán addig enyhíti a meleget, amíg alatta vagyunk, mert a törölközés és a felöltözés során már azonnal ismét szembesülünk az izzadással. Ha egy légkondis autóban közlekedünk a munkahelyünkre, akkor szerencsésnek számítunk. Ha azonban tömegközlekedéssel utazunk, a legjobb, ha pakolunk egy váltás ruhát magunknak. Itt is létezik ugyan a légkondi, viszont az esetek zömében nincs, és mindig van valaki, aki bezárja még az ablakot is, mert zavarja a huzat. A megállókban nincs semmi légmozgás, és ha egy kis séta követi az utazást a munkahelyig, akkor a ruházatunk nagyjából közelíti a dalmaták foltosságának szintjét. Náluk mondjuk ez cuki, esetünkben inkább ciki.
A sötét tónusú ruhadarabok esetében kevésbé látványosak a foltok, viszont, amikor megszárad, nyugodtan számolhatunk azzal, hogy az izzadással szervezetünkből távozó ásványi sók ki fognak rajzolódni a folt körül. Még egy fontos dolgot érdemes szem előtt tartani. Mivel mindenki másként van „programozva”, ezért az, hogy mi esetleg nem érzünk bizonyos szagokat, az nem jelenti azt, hogy más sem.
Van erre megoldás?
Több is létezik, a legjobb talán kombinálni őket. Természetesen ott vannak a különféle izzadásgátló stiftek és dezodorok. Ne tévesszen meg senkit a jól marketingelt akárhány órás felirat, ezek leginkább csak a szagokat fedik el. Ha megtehetjük a hűs tusolás természetesen a legjobb megoldás.
Azt is fontos megjegyezni, hogy az izzadtság összetétele nagymértékben függ az étrendünktől. A magyar konyha kedvelőinek rossz hír, hogy a fűszeres ételek fogyasztásával fokozzuk a kellemetlen tüneteket. A bazsalikom kivétel ez alól. A kávé is (és minden, ami „pörget”) sajnos csak olaj a tűzre. Helyette viszont fogyaszthatunk egy kellemes zsályateát, akár hidegen is.
Az öltözékünk körültekintő megválasztása
Ha munkahelyünk ragaszkodik a pokoli hőség ellenére is a megszokott dresszkódhoz, akkor az ing alá mindenképpen elkél egy színben passzoló, egyszínű póló. Ne poliészterezzünk, mert meg fogjuk bánni, nincs kompromisszum, 100% pamut legyen! A viseletünktől függően ez lehet V-nyakú vagy kerek nyakú. A pamutnál nincs jobb alternatíva, szellőzik, felszívja, és magában tartja a nedvességet, így a fölötte lévő ruházaton nem fognak foltok megjelenni. Ha merészek vagyunk és fekete, vagy sötét inget választunk, az aláöltözet is legyen sötét. Akár pólóra, akár trikóra esik a választásunk, az aláöltözet esetében mindig fontos szempont, hogy az passzos, testhezálló legyen.
A másik sarkalatos probléma, hogy nem csak a felső testünkön izzadunk. Ennek megfelelően válasszunk alsóneműt, azaz még zoknit is. Ahány férfi, annyiféle vélemény oszlik meg ezen ruhadarabok közt. Vannak boxer pártiak, és hagyományos alsónadrág, vagyis közismert nevén fecske rajongók. Bármelyik fazont is részesítjük előnyben, abban minimális, vagy inkább semennyi műszál ne legyen! Ugyanez vonatkozik a zoknira is.
Ha megszüntetni nem is tudjuk az izzadást, de a vele járó kellemetlenségeket mindenképpen mérsékelhetjük. A folyadékfogyasztásra pedig nagyon ügyeljünk a nyári kánikulában, hiszen az nem oldja meg a problémánkat, ha nem iszunk eleget, annál inkább tetézi azt!