Létezik olyan ember, akinek idővel nem romlik a látása?

Talán mindenki találkozott már olyannal, aki büszkén újságolta, hogy neki bizony nem romlik a látása. Sőt javul! Esetleg még azzal is büszkélkedett, hogy korábban azért volt szüksége szemüvegre, mert nem látta jól a távoli dolgokat, de csodák csodája, “átfordult a dioptriája”. Na de ez valóban egyenlő a javulással?

Nézzük, hogy is van ez a látásjavulás dolog? Tényleg úgy működik, hogy vesz egy éles fordulatot a dioptria és az ember elkezd jobban látni? Nos, a válasz sajnos az, hogy nem valószínű. Ezek az érdekes értelmezések abban gyökereznek, hogy a rövidlátók némi előnnyel indulnak el az időskori látásromlás előre kikövezett útján.

Hogy miért van előre kikövezve az a bizonyos út? Nagyjából azért, amiért a bőr is ráncosodik az évek múltával. Ahogyan a kor előrehaladtával a bőr elveszti a feszességét, úgy a szemlencsének is csökken a rugalmassága. Emiatt pedig egyre nehezebben alkalmazkodik a távolságokhoz, nehézkessé válik a fókuszálás és mindenki megtapasztalja a fokozatos látásromlást. 40-45 éves kora környékén már szinte mindenki azt érezheti, hogy nem lehet elég távol tartani az újságot vagy az okostelefont ahhoz, hogy el tudjuk olvasni az apróbb betűket, és persze az okoseszközökön állítható a betűméret, de ez mégsem jelent megoldást a problémára, amit a szemész szakma öregszeműségnek (presbyopiának) nevez.

Az öregszeműség persze nem egyenlő az öregséggel, senkinek sem szabad letargiába esni a jelenségtől – még akkor sem, amikor azok a bizonyos ismerősök a “dioptria megfordulásával” büszkélkednek. A presbyopia a ráncosodáshoz hasonlóan mindenkit utolér, de szerencsére van rá megoldás!

Az öregszeműség ellenszere

Szemünk öregedése ellen megpróbálhatunk megfelelő táplálkozással és vitaminbevitellel küzdeni, de ha lassul is a folyamat, a végső csatát így sem nyerhetjük meg. A legelterjedtebb megoldás a problémára az idősebbek körében a bifokális szemüveg, amelyet viszont pont azért nem választanak sokan, mert öregesnek gondolják. Ma már léteznek multifokális szemüvegek, amelyeknek az a jellemzője, hogy a lencse egyes részein átnézve különböző távolságokra látunk élesen. Sajnos olcsónak semmiképp sem nevezhető ez a megoldás, és sok embert zavar az, hogy kezdetben hullámzónak látja benne a tájat és egy kicsit szédül is. Természetesen ehhez – mint sok minden máshoz – hozzá lehet szokni, de ez sem fojtja el csírájában a problémát.

Ezeket a lencséket azoknak szokták javasolni, akiknek egyébként is van némi rövidlátásuk, távollátásuk vagy cylinderes lencsére van szükségük, de van, akinek elegendő egy egyszerű olvasószemüveg is. Vannak, akiknek ez az opció sem kecsegtető.

Tüneti kezelés helyett végleges megoldás

A szemüveg nem fiatalítja meg a szemet, és csak addig orvosolja az öregszeműséget, ameddig viseljük. De vajon van olyan megoldás, amellyel szemüveg és kontaktlencse nélkül is jól láthatunk 45-50 év felett? A válasz az, hogy van!

Az egyik ilyen eljárás a szemlencseműtét. A kifejezés a szürkehályog témaköréből lehet ismerős, hisz a szürkehályogot a szemlencse modern műlencsére cserélésével lehet orvosolni. Tehát azoknak, akik az öregszeműség mellett szürkehályoggal is küzdenek, jó opció lehet a szemlencseműtét.

Nem törvényszerű azonban az, hogy szürkehályog-kezelésre is szüksége legyen annak, aki nem lát jól, és ilyen esetekben nem is javasolt a szemmegnyitó műtét. Számukra a lézeres látásjavítást ajánlják a szakemberek, hisz ma már olyan gyors és kíméletes egy ilyen kezelés, hogy ha alkalmas rá az ember szeme, szinte bűn kihagyni ezt a lehetőséget és hunyorogva szenvedni minden elolvasandó szöveg felett.

A lézeres szemműtét során a szaruhártya fénytörési tulajdonságait változtatják meg lézerrel annak érdekében, hogy közelre és távolra is élesen láthassunk. Az úgynevezett olvasószemüveg-kezelés során mindkét szem megkapja a lézeres kezelést, méghozzá úgy, hogy a lézer az egyik szemet úgy állítja be, hogy a távoli és a közepes, a másik szemet pedig úgy, hogy a közeli és közepes távolságban lévő tárgyakat lássa élesen. Ha furcsán is hangzik, aggodalomra semmi ok, ugyanis az agyunk csodás dolgokra képes! Ebben az esetben például a kétféle módon beállított szem által látott képet kiválóan össze tudja illeszteni, és ennek eredményeképp mindhárom távolságra élesen láthatunk bifokális vagy multifokális lencse nélkül is.

A tanulság tehát az, hogy az öregedés tényével mindenkinek meg kell barátkoznia, de a látásromlással nem! Aki elérte azt a bizonyos kort, amikor már tényleg olvasószemüvegre lenne szüksége, választhatja a szemüveg helyett az olvasószemüveg-kezelést, amellyel egyszer és mindenkorra megoldhatja a problémáját. Aki pedig már elhatározta magát, de nem tudja, melyik klinikát válassza, ismerkedjen meg a nagymúltú, margitsziget klinikával, a Focus Medicallal, és jelentkezzen be egy alkalmassági vizsgálatra, ahol egy kiváló szakorvos a vizsgálatok elvégzése közben minden kérdésére választ adhat!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!